Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Solidarnie w czasie epidemii

Wojciech Iwaszkiewicz, 29 kwietnia 2020

Od kilku miesięcy cały świat zmaga się z pandemią nieznanej wcześniej choroby, która codziennie powoduje ogromne straty. Do walki z wirusem SARS-CoV-2 zaangażowane się wszelkie siły wielu państw świata, zatem z pewnością stan obecny można porównać z wojną światową, w tym wypadku – nie militarną, lecz biologiczną. Już dzisiaj wiadomo, że skutki gospodarcze będą dotkliwe. Czym dłużej obecny stan będzie się utrzymywał, tym będą bardziej odczuwalne. Wiele osób straciło lub straci źródło dochodu, a wiele utraci jego znaczną część. Odbije się to w sposób oczywisty na stanie finansów publicznych.
Już w kwietniu samorządy bezpośrednio odczuły negatywne skutki pandemii COVID-19. Dochody samorządu giżyckiego zostały w sposób istotny pomniejszone o niższą subwencję oświatową, niższe wpływy z tytułu udziału w podatku dochodowym, podatku od nieruchomości i pozostałe opłaty związane z działalnością samorządu. Samorząd podjął też wiele działań, aby ulżyć lokalnemu biznesowi.

Przewidując już teraz skalę tej niekorzystnej sytuacji w związku z trudną i nieprzewidywalną sytuacją gospodarczą postanowiłem dać przykład i jako pierwszy już wczoraj – bez konieczności podejmowania uchwały przez Radę Miejską – zrezygnować z 20% wynagrodzenia na najbliższe 2 miesiące. O to samo poprosiłem wszystkich pracowników Urzędu i miejskich jednostek. Wiele osób przyjęło to rozwiązanie jako jedyne słuszne; chociażby jako swoisty gest solidarności z tymi, którzy niespodziewanie i raptownie całkowicie utracili źródło dochodu. Będziemy wnikliwie obserwować zmiany na rynku i stan epidemiczny. Wierzę, że sytuacja zacznie się stabilizować i kolejne decyzje nie będą już konieczne. Mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do życia zbliżonego do normalności…

Bardzo dziękuję moim Współpracownikom za zrozumienie tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji i postawę fair w stosunku do tych, którzy bez swojej winy znaleźli się w niezwykle trudnym położeniu. Ale jeszcze będzie przepięknie! Bądźmy solidarni, będzie nam łatwiej te ciężkie czasy przetrwać.