Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Dzisiaj Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pamiętajmy o zasadach prezentacji flagi narodowej

Wojciech Iwaszkiewicz, 2 maja 2021

Co roku podczas „Majówki” ulice, domy, balkony są miejscem eksponowanie naszej narodowej flagi. W coraz większej liczbie jest to robione prawidłowo, ale warto pamiętać, że sposób wywieszania flagi nie jest dowolny i wcale nie jest taki oczywisty i prosty… W pierwszych majowych dniach będziemy mogliśmy obserwować różne sposoby prezentacji flagi i barw narodowych. Obserwując niektóre sytuacje, myślę, że warto przypomnieć kilka podstawowych zasad, aby robić to właśnie zgodnie z obowiązującymi zasadami, ponieważ symbolom narodowym należy się honor i szacunek.

Uwaga! Pierwsza dość powszechnie zauważalna nieprawidłowość to używanie flagi z godłem (takiej, jak poniżej).

Flaga narodowa jest jedna. Biało – czerwona z dwoma poziomymi pasami jednakowej szerokości, o ściśle określonych proporcjach wymiarów: 2:3, 1:2, 3:5 lub 5:8. Flagi z godłem są zarezerwowane jedynie dla polskich przedstawicielstw i misji (także wojskowych) za granicą, dla statków morskich, kapitanatów i bosmanatów portów, lotnisk i lądowisk cywilnych oraz dla cywilnych samolotów podczas lotów za granicą.

Nie używa się jej zatem w kraju np. na balkonach czy budynkach albo na pojazdach.

Na fladze narodowej niedopuszczalne jest także umieszczanie jakichkolwiek napisów. Można to zrobić jedynie na barwach narodowych – czyli na elementach w barwach biało – czerwonych, nieposiadających wyżej podanych proporcji flagi narodowej.

Ponadto warto wiedzieć, że:

  • flaga eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona
  • na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi
    flagami

  • flaga nie może służyć do przykrywania pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem, nie może służyć również jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu
  • nie wywieszamy flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze
  • flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody
  • flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem


To tylko kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, gdy eksponujemy flagę lub barwy narodowe. Godne podkreślenia jest to, że coraz częściej zauważam szczególną dbałość już w szkołach i przedszkolach. Jest to z reguły bardzo starannie przestrzegane. Jednak my wszyscy powinniśmy dawać dobry przykład, aby utrwalać dobre i właściwe wzorce. Niestety, moim zdaniem, zbyt często widzimy dość swobodne i nieprawidłowe eksponowanie flagi narodowej. W sprzedaży są dostępne wszelkie możliwe „odmiany” – z napisami, z rysunkami, o nieprawidłowych barwach…, a mam wrażenie, że wciąż rzadziej można dostać te prawidłowe. A jest to bardzo ważna sprawa, bo dotyczy naszych narodowych symboli. Pamiętajmy o tym i przekazujmy dobre wzorce. Czczenie symboli narodowych jest tylko wówczas godne, gdy robi się to zgodnie z zasadami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.