Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

DEKLARACJE | Przebudowa Palcu Piłsudskiego

Wojciech Iwaszkiewicz, 5 maja 2021

Plac Marszałka J. Piłsudskiego jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Giżycku i ma swoją bogatą historię. Kiedyś, gdy nie było tylu samochodów pełnił głównie rolę rekreacyjną. Na jego terenie znajdował stawek pełniący także rolę zbiornika retencyjnego. Niestety z tym stawkiem łączy się też tragiczna historia młodej dziewczyny i niespełnionej miłości., a sam staw kiedyś osuszono i zasypano w nim pamięć o tragedii. Z biegiem lat plac zaczął pełnić rolę miejsca defilad i zbiórek pocztów pierwszomajowych. To tutaj tyko tego dnia – po pochodzie można było napić się coli i… czasem czegoś więcej. Kiedyś nawet Plac Marszałka był areną spektakularnego rozjechania czołgiem pirackich płyt CD, które na tę „okazję” przetransportowano pogrzebowym karawanem. Działo się – to kiedyś było centralne miejsce wydarzeń. To tutaj gościliśmy gwiazdy polskiej estrady, wspólnie gotowaliśmy największą zupę, witaliśmy Nowy Rok, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia na 400-lecie Giżycka, uczestniczyliśmy w uroczystościach wojskowych, religijnych i patriotycznych. Wraz z rozwojem motoryzacji zaczynało się poszukiwanie miejsca na parkingi. Plac zdawał się być do tego idealny – niemal w centrum miasta, blisko szkół i urzędów. Codziennie przez nawierzchnię Placu Marszałka Piłsudskiego przewiały się setki samochodów, szybko też zużywała się jego nawierzchnia. Jasnym było, że miejsce to będzie potrzebowało gruntownego remontu. Został zatem ogłoszony konkurs na wizję architektoniczną. Zwycięska koncepcja była bardzo odważna i bardzo mi się podobała. Była jednak jednocześnie bardzo droga w realizacji. Zakładała bowiem niejako „zadaszenie” placu poprzez budowę betonowego stropu i parkingu „pod dachem”, a niejako właśnie na dachu tego parkingu urządzenie przestrzeni rekreacyjnej. Już ze wstępnych wyliczeń wynikało, że koszty budowy były niezwykle wysokie i oscylowałyby w granicy 40-50 mln zł. To ogromna kwota, którą trudno by było zdobyć w ciągu kilku lat, a plac wymagał remontu już!

I tutaj zaczyna się historia związana z wizytą Pani Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher w 2019 roku w ramach pikniku wojskowego. Gościli u nas wówczas przedstawiciele innych państw, Minister Obrony Narodowej oraz inni dostojni goście i parlamentarzyści. Był lipiec i pogoda tego dnia typowo letnia. Najpierw świeciło słońce, później popadał deszcz i ponownie wyszło słońce. Niestety kałuże bezlitośnie ukazały braki w nawierzchni, ale paradoksalnie stały się też naszym nieoczekiwanym sprzymierzeńcem. Wykorzystałem ten moment i wraz Panią Senator Małgorzatą Kopiczko rozpoczęliśmy starania jeszcze tego samego dnia o pozyskanie funduszy na remont placu z budżetu państwa. Skoro plac ten jest miejscem ważnych wydarzeń nie tylko lokalnych, ale także państwowych o międzynarodowym charakterze, to remont Placu Marszałka Piłsudskiego należy uznać za sprawę państwową. Nasze starania poparł Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – gen. bryg. Bogdan Rycerski oraz sam Minister Obrony Narodowej.
W ten sposób zbudowała się bardzo silna koalicja dla remontu Placu Marszałka Piłsudskiego, a w konsekwencji Giżycko otrzymało rekordową kwotę ponad 10 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na tę długo wyczekiwaną inwestycję. Na konto Miasta już wpłynęły środki, możemy zatem przystępować do przetargu. Nie będzie to jednak realizacja zwycięskiej koncepcji, ponieważ w międzyczasie znacznie ją „odchudziliśmy”, aby urealnić wykonanie tego pilnego remontu. Będzie to plac jednopoziomowy – jak obecnie, betonowe płyty zastąpi granit, będzie specjalne miejsce na scenę, pojawią się skwery zieleni, nowe drzewa, nowe oświetlenie, ławeczki, infrastruktura rowerowa, rozwiązany zostanie problem z wodą deszczową, przewidzieliśmy także miejsce na pomnik. Chciałbym, aby powstał tam pomnik Orła Białego, który jako nasz symbol narodowy jednoczyłby nas podczas wydarzeń patriotycznych i przypominał o odzyskaniu przed 100 laty niepodległości i podczas świąt wojskowych o chwale polskiego Oręża. Na co dzień będzie to płatny parking, a w weekendy i święta miejsce wydarzeń.

Remont Placu będzie dopełnieniem wcześniej podjętych już prac w tym rejonie Giżycka. Szkoła Podstawowa Nr 1 przeszła gruntowny remont i ma nowy wygląd, za chwilę będzie miała też nowe boiska, odbudowaliśmy spalony budynek na ul. Kościuszki i poprawiliśmy samą ulicę. Powstaną tutaj niebawem także nowe ścieżki rowerowe, a wraz z Powiatem planujemy przebudowę Alei 1 Maja. Prywatny inwestor wyburzył ruiny starej pralni i buduje okazały budynek mieszkalny, gdzie zamieszka około 50 rodzin. Ten fragment miasta niewątpliwie zostanie niemal w całości urządzony na nowo.

Jeszcze raz dziękuję Pani Senator Małgorzacie Kopiczko, Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi oraz Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – gen. bryg. B. Rycerskiemu za wsparcie i pomoc w przygotowaniu wniosku na remont Placu Piłsudskiego. Zgoda buduje… Dziękuję!