Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Wakacje to nie tylko wypoczynek

Wojciech Iwaszkiewicz, 7 lipca 2021

Rozpoczęło się długo wyczekiwane lato, a wraz z nim przez wielu utęsknione wakacje, które w tym roku przywitaliśmy muzycznie na plaży miejskiej, jednocześnie pomagając naszemu małemu giżycczaninowi – Igorkowi Kamińskiemu, za co serdecznie Państwu dziękuję. Każdy, nawet najmniejszy gest przybliża Igorka do poprawy zdrowia. I to jest w tych trudnych czasach najważniejsze!
Wakacje to jednak nie tylko plaża i wypoczynek. Gdy jedni wypoczywają, inni w pocie czoła pracują, aby zdążyć na początek roku szkolnego. Wakacje są bowiem najlepszym czasem prowadzenia remontów i budów w szkołach i przedszkolach, gdy w budynkach nie ma zajęć i nie ma dzieci. W tym roku najpoważniejszym zadaniem o wartości około 3 mln zł będzie przebudowa boisk przy Szkole Podstawowej Nr 1. „Jedynka” już zyskała całkowicie nowy wygląd oraz oświetlenie, a teraz poza remontem łazienek w małej sali gimnastycznej – zgodnie z deklaracjami – zabieramy się za boiska. Będzie to już kolejna metamorfoza bazy sportowej w naszych szkołach. Po szkole na Wilanowie i „Czwórce” teraz „Jedynka” doczeka się całkowitego przeobrażenia. To też kolejna inwestycja, którą wsparło Ministerstwo, dzięki czemu możemy zrobić i więcej i stanie się to szybciej.
Infrastruktura sportowa i oświata to jeden z priorytetów, któremu poświęcamy najwięcej czasu, energii i funduszy. Na tych inwestycjach nie można jednak stracić, bo najlepszą inwestycją jest inwestycja w człowieka, a szczególnie w młode pokolenia.

Te najmłodsze – z miejskich przedszkoli doczekają się nowych placów zabaw oraz poprawy estetyki otoczenia i funkcjonalności budynków. Najwięcej zmian będzie w przedszkolu na ul. Jagiełły, gdzie poza budową nowego placu zabaw planujemy także modernizację korytarzy i dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Liczy się bowiem nie tyko estetyka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Na wszystkie prace wydamy tutaj grubo ponad 1 mln zł. W przedszkolu na ul. Drzymały poza nowym placem zabaw i nowym ogrodzeniem, wykonamy remont dachu i kuchni.
W „Trójce” na Wilanowie poprawy wyglądu doczekają się obie sale gimnastyczne, a w „Czwórce” mała sali gimnastyczna i pozostałe schody zewnętrzne, które nie zostały jeszcze zmodernizowane w poprzednim etapie. W SP Nr 2 wykonamy remont posadzki w kuchni oraz przeprowadzimy niezbędne roboty wodno-kanalizacyjne.

Wiele prac już się rozpoczęło, w kilku przypadkach podpisanie umów jeszcze przed nami, ale zrobimy wszystko, aby jak najwięcej prac przeprowadzić do końca sierpnia. To kolejny rok, w którym znacznie poprawią się warunki w naszych szkołach i przedszkolach. Przed nami teraz plany budowy dużego, nowoczesnego placu zabaw, który z założenia ma połączyć pokolenia. Będzie coś i dla najmłodszych, i dla rodziców, i dla seniorów. Czekamy także na rozstrzygnięcia postępowań dotyczących wpisania kina „Fala” do rejestru zabytków. Od ich wyniku będzie wiele zależało, kiedy będzie można wystartować z przebudową budynku i urządzeniem kolejnego nowoczesnego placu zabaw za kinem. Ta część miasta od dawna wymaga nowego spojrzenia. Kino stoi nieużytkowane już około 15 lat, a plac zabaw dawno się zużył i potrzeba wybudować już nowy. Kilka lat temu podzieliłem się z państwem pomysłem urządzenia w tej przestrzeni „Centrum Pokoleń” – niejako nowego centrum kultury, z dużą salą, przestrzenią wystawienniczą, nowymi technologiami, biblioteką, kawiarenką i nowoczesnym placem zabaw. Musimy jednak jeszcze poczekać na decyzję, czy kino będzie zabytkiem czy jednak będzie można dużo bardziej elastyczniej i swobodniej podejść do tej inwestycji.