Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Duże zmiany na giżyckich nabrzeżach

Wojciech Iwaszkiewicz, 6 listopada 2021

Sezon w zasadzie zakończony, wznawiane i rozpoczynane są prace budowlane na naszych nabrzeżach. Po koniecznych zmianach projektowych, uzyskaniu nowej dokumentacji i pozwoleń oraz dwóch przetargach, kontynuowane są prace w porcie w „starej” MBSW. Do końca roku port powinien być już gotowy i bez przeszkód służyć w przyszłym sezonie, a budynek kapitanatu przeznaczymy na działalność gospodarczą. Dzierżawca zostanie wyłoniony w drodze przetargu i umowa zostanie zawarta na dłuższy czas, pozwalający na zwrot nakładów koniecznych do przeprowadzenia remontu budynku. Przed modernizacją jest również stacja Orlenu. Na plaży wznowione zostały również prace przy budowie restauracji na wodzie. Będzie to unikatowy obiekt, który znacznie wzbogaci ofertę Giżycka i wyznaczy nowe standardy. Na terenie przy torach, po 18-letniej prowizorycznej obecności, w docelowe miejsce na 15 lat przenosi się lunapark. Obecna forma jest oczywiście stanem tymczasowym, a właściciele zapowiadają wiele nowości. Jedną z nich będzie duże koło widokowe, które ma być ustawione w ciągu najbliższych 3 lat.
Wiele też się zmieni w najbliższej przyszłości w okolicach basenu portowego Żeglugi Mazurskiej. Spółka przygotowuje się do budowy nowego budynku kapitanatu, przy kładce pojawią się nowe pomosty do cumowania oraz planujemy nową aranżację mola, gdzie pojawi się nowa zieleń, ławki i elementy małej architektury. Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią, wznowiliśmy również procedurę partnerstwa publiczno – prywatnego w celu modernizacji całego obszaru plaży miejskiej. Plaża to kluczowy obszar i powinien mieć dużo nowocześniejszy wygląd. Należy jednak skoordynować bardzo wiele inwestycji i związanych z nimi budów infrastruktury podziemnej. Trudno byłoby zaakceptować sytuację rozkopywania nowo wykonanych alejek czy trawników. A na plaży planujemy bardzo dużo zieleni, która mogłaby ulec uszkodzeniu przy pracach ziemnych.
Nową aranżację powinien też zyskać Plac Andrzeja „Balona” Tarasiewicza. Wariant z handlem pamiątkami, w mojej ocenie, nie sprawdził się i zmieniamy przeznaczenie tego terenu. Obecnie będzie to obszar przeznaczony przede wszystkim do spaceru i odpoczynku. Zostanie maksymalnie ograniczony ruch samochodów i wykonane zostanie nowe zagospodarowanie, które zaprojektuje nieodpłatnie jeden z giżyckich architektów. Zwrócę się także do rodziny i środowiska nurków, aby uzgodnić formę informacji, kim był patron tego miejsca czyli Andrzej Tarasiewicz. Z docelową formą zagospodarowania trzeba będzie jednak wstrzymać się do czasu zakończenia remontu Kanału Łuczańskiego, który Wody Polskie planują przeprowadzić w najbliżej przyszłości. Prace prawdopodobnie rozpoczną się już w przyszłym roku.
W tym obszarze zmieni się także otoczenie i sam most kolejowy. W ramach inwestycji PKP most będzie całkowicie przebudowany. Zgodnie z ustaleniami – na moście pojawi się ciąg pieszo – rowerowy, a my wykonamy połączenie od strony plaży. W ramach tej inwestycji będzie wykonane także przejście podziemne na przedłużeniu ul. Unii Europejskiej.
Przed nami zatem wiele wielomilionowych inwestycji – zarówno prywatnych, jak też rządowych czy samorządowych. Pewne będą wykonywane we współpracy i współfinansowaniu, więc konieczna będzie stała koordynacja. Część już się rozpoczęła lub rozpoczęły się prace przygotowawcze. Przepraszam zatem za utrudnienia i chwilowy bałagan na plaży, ale tak wiele inwestycji jest w toku i jest planowanych wraz z robotami ziemnymi, że trudno obecnie zadbać o estetykę. Mam jednak nadzieję, że na lato wiele już się wyjaśni i zakończy, więc będzie można poprawić trawniki i alejki. Do czasu kompleksowej przebudowy.