Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

DEKLARACJE | Kompletna metamorfoza części miasta

Wojciech Iwaszkiewicz, 10 grudnia 2021

Miasto to dzieło nieskończone. Prawdopodobnie zawsze będą istniały niezaspokojone potrzeby i zawsze będzie co robić, a miasto podlegać nieustannym zmianom. Do tego oczywiście potrzeba pieniędzy, często bardzo dużych. Ostatnio podsumowałem kwoty uzyskanych dofinansowań z ostatnich kilku lat i z pewnym zaskoczeniem spojrzałem na sumę… prawie 80 mln zł. Do bardzo duża kwota odpowiadająca połowie budżetu Giżycka. Aby jednak ją wydać, trzeba wykonać wiele pracy, za którą dziękuję przede wszystkim pracownikom, współpracownikom, jak też Wykonawcom. To dzięki tej współpracy możemy wspólnie zmieniać nasze Giżycko.


Obecnie największe zmiany zachodzą lub zajdą w okolicach ul. Kościuszki i Al. 1 Maja. W ostatnich kilku latach teren ten już zmienił się diametralnie. Jedna z bardziej dziurawych i zdegradowanych ulic – ówczesna ul. I Dyw. im. T. Kościuszki doczekała się nowej nawierzchni i nowego chodnika, w stojącym i niszczejącym wiele lat po pożarze budynku urządziliśmy 15 mieszkań, przez co wraz z nowymi elewacjami sąsiednich budynków przestrzeń ta znacznie zyskała na estetyce. Na remont spalonego budynku pozyskaliśmy środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Prawdziwym przełomem jednak są prace związane z modernizacją Szkoły Podstawowej Nr 1, która na naszych oczach przechodzi całkowite wizerunkowe przeobrażenie. Najpierw wykonaliśmy termomodernizację wraz z całkowicie nową elewacją budynku głównego i małej sali gimnastycznej, a obecnie dobiega końca budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Na pierwsze zadanie uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a na drugie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Niebawem przy szkole pojawi się także bezpieczne przejście dla pieszych, z dodatkowym oświetleniem i oznakowaniem LED. Będzie to jedno z kilku przejść, jakie zostaną przebudowane w okolicy szkół, aby poprawić bezpieczeństwo przede wszystkim uczniów. Na ten cel pozyskaliśmy środki rządowe.

W okolicach Szkoły Podstawowej Nr 1 trwa również budowa asfaltowej ścieżki rowerowej wraz z nowym chodnikiem. Jest to fragment Mazurskiej Pętli Rowerowej, realizowanej wraz z innymi samorządami, zarządcami dróg oraz Lasami Państwowymi. Pętla rowerowa na tym odcinku jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i budżetu Giżycka.

Poważną metamorfozę przejdzie również Plac Piłsudskiego. Zużyty beton zastąpi nawierzchnia granitowa. Będzie również miejsce na scenę, pomnik Orła Białego, infrastrukturę rowerową, więcej zieleni i małą architekturę. Plac będzie pełnił rolę reprezentacyjnego miejsca wydarzeń patriotycznych i kulturalnych, ale też w części będzie można skorzystać z niego jako parkingu. Będzie to jednak parking objęty opłatami, ponieważ w centrum priorytetem powinien być ruch pieszy i rowerowy. Samochód powinien być ostatecznością. Aby jednak móc załatwić sprawy w urzędach czy szkołach, pierwszą godzinę planujemy pozostawić bezpłatną. Przebudowa Placu Piłsudskiego będzie realizowana z dużym wsparcie środków rządowego funduszu inwestycyjnego i poparta została przez Dowódcę 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka.


Przed nami także rewolucja w zakresie przebudowy Alei 1 Maja, którą będzie prowadzić Powiat Giżycki. Przebudowa tej ważnej drogi zyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu, a w ramach współpracy z Powiatem Miasto włączy się w modernizację oświetlenia. Planujemy również przebudować skwer przed poczta i wyremontować charakterystyczną fontannę z trzema rybami.

Wiele spraw mamy w planach i najbliższych zamierzeniach, lecz obecnie najbardziej martwimy się o zdrowie i o to, czy epidemia ponownie nie pokrzyżuje nam planów. Wierzę jednak, że przetrwamy każdy kryzys i po nim będziemy tylko silniejsi.