Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

„Giżycko to nasz dom”


„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” | Deklaracje 2018 – 2023

Mimo, że wywodzimy się z różnych środowisk, dzielą nas pokolenia i wykonujemy różne zawody, to połączyła nas wspólna sprawa – nasze miasto. Giżycko traktujemy jak własny dom, a mieszkańców jak rodzinę. Tutaj przecież mieszkamy, wypoczywamy, a także wychowujemy swoje dzieci i wnuki. Wszystkim nam zależy, aby nasz dom był jak najładniejszy, jak najczystszy , przyjazny, wygodny, otwarty i gościnny. Chcemy w Nim czuć się bezpiecznie i komfortowo. Cztery lata temu obiecaliśmy Państwu, że zadbamy o wszystko, co w naszym domu najważniejsze: o pracę, komunikację i infrastrukturę, poczucie wpływu na jego urządzanie, o zdrowie i bezpieczeństwo, o rozwój każdego mieszkańca, o sport, wypoczynek i czystość. I jak w rodzinie – pomagamy sobie wzajemnie – co roku obejmowaliśmy szczególną opieką jednego z mieszkańców. Pomagaliśmy Krystianowi, Bartusiowi, Adrianowi czy Antosiowi. Stworzyliśmy wspólny system Giżyckiej Karty Mieszkańca, a samotnym seniorom jako pierwsi w województwie zapewniliśmy specjalny „przycisk życia”.

Poza deklaracjami, z których wypełnienia dzisiaj się rozliczamy, mijająca kadencja upłynęła na załatwieniu zaległych i zadawnionych spraw. Zniknęła 30-letnia trylinka z ul. Kolejowej, po kilkunastu latach swoją działalność wznowiło kino, prawdziwą furorę robi giżycka plaża, która jest wręcz oblegana. Najbardziej dziurawa ul. Kościuszki doczekała się nowego asfaltu. Zabraliśmy się także za zapomniane przez dziesięciolecia chodniki na ul. Traugutta, Białostockiej, Daszyńskiego, Moniuszki i Sikorskiego, a także o nieruszany od wojny pasaż pieszy na Palcu Grunwaldzkim przy kościele ewangelickim. Ogrom pracy kosztowało nas doprowadzenie do budowy ronda na ul. Świderskiej. To było chyba najtrudniejsze zadanie, bo wszyscy bardzo czekaliśmy na tę inwestycję, a pracę należało wykonać w zasadzie od podstaw i zadbać o finansowanie budowy.

Z giżyckiego krajobrazu znikają rudery. Odbudowaliśmy spalony budynek na ul. Kościuszki urządzając w nim 15 mieszkań. Rozwiązaliśmy bardzo trudny problem niezakończonych budów na Pasażu. Zakończyliśmy sprawę budynku, gdzie mieściła się pizzeria Nicola. Odremontowane zostały zapuszczone budynki szkół i przedszkoli.

Przez wiele lat nie można było załatwić rozliczenia ze Starostą sprawy szkolenia żeglarskiego w rozpadającym się budynku Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych. Tematu już nie ma. Budujemy Nową Bazę, którą zachwyca się cała żeglarska Polska. Starą zużytą, niefunkcjonalną i niebezpieczną kładkę przez kanał zastąpi nowa – wygodna, estetyczna i komfortowa. Nie wydamy na nią zbyt wiele, bo grubo ponad połowę kosztów pokryją fundusze Unii Europejskiej, a co najważniejsze – kładką będzie mogła przejechać karetka i straż pożarna.

Jeszcze kilka lat temu nasz stadion przypominał skansen, a boiska klepiska. Dzisiaj to kolejny obiekt, który jest naszą wizytówką – takiej jakości murawy na obu boiskach nie przypominają sobie najstarsi piłkarze, a biegacze mają poliuretanową bieżnię. Na Wilanowie wybudowaliśmy także wyjątkowe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Tam, gdzie wcześniej było dzikie wysypisko śmieci powstał nowoczesny kompleks sportowo – rekreacyjny, o który społeczność szkoły zabiegała od dziesiątek lat! Uważamy, że każde dziecko zasługuje na bezpieczne i wygodne miejsca do zabawy i wypoczynku.

Miniona kadencja to także walka z sytuacjami kryzysowymi jak np. ratowanie oddziałów szpitala powiatowego. Tutaj Starosta, a przede wszystkim mieszkańcy, mogli liczyć na nasze wsparcie i zarówno oddział porodowy, jak i dziecięcy mimo wcześniejszych kłopotów dzisiaj funkcjonują i przyjmują pacjentów. Na początku trzeba było się zmierzyć także z dramatyczną sytuacją ZUK-u. Niestety firmy nie udało się uratować, ale w jej miejsce utworzyliśmy MZK, które świetnie wywiązuje się z utrzymania porządku i czystości w mieście.

Miasto to dzieło nieskończone. Jeszcze jest dużo do zrobienia i na pewno też ogrom ciężkiej pracy przed nami. Wierzę, że Państwo dostrzegacie pozytywne zmiany, zaufacie nam i powierzycie stery na kolejne lata. Praca w samorządzie to gra zespołowa, wymagająca dobrego podziału ról i obowiązków. Dziękuję radnym i moim współpracownikom za świetną współpracę i odpowiedzialne podejście do obowiązków. Dziękuję również Państwu za zaufanie, wyrozumiałość w sytuacji niepowodzeń i częste miłe i wspierające słowa. Dzięki temu Giżycko systematycznie, krok po kroku idzie do przodu.

#PracujemydlaGiżycka!


Priorytety

 • OŚWIATA – DZIECI, SZKOŁY, PRZEDSZKOLA
 • MIESZKANIA
 • szpital
 • osoby wykluczone (niepełnosprawne, seniorzy)
 • twierdza
 • komunikacja
 • sport

Nasze Giżycko

Giżyckie Centrum Pokoleń
stworzymy miejsce, w którym dziadkowie będą mogli spędzać czas z wnukami, rodzice z dziećmi, a dzieci z rówieśnikami. Musimy być razem i najważniejsze, aby częściej spotykać się w świecie rzeczywistym, poza tabletem czy komputerem.

*** Najlepszym miejscem jest przebudowa kina „Fala” z zachowaniem części współczesnej i rozbudową za nią, oraz wykorzystaniem ternu placu zabaw na przestrzeń rekreacyjną.

Centrum informacji Seniora ze specjalną linią telefoniczną „75+”
Nasi seniorzy będą mogli w ten sposób zamówić drobne usługi np. naprawę kranu, wywiercenie dziury w ścianie, czy podstawowe zakupy. Wielu samotnych, starszych ludzi potrzebuje nawet tak zwyczajnej pomocy. Pomóżmy Im! W budynku CIS przy ul. Pionierskiej stworzymy centrum pobytu dla seniorów.

Mieszkania wspomagane
Są wśród nas osoby, które dawno przestały być dziećmi, a wciąż wymagają pomocy. Ich rodzice mają już swoje lata i często sami potrzebują opieki. Można ten problem rozwiązać urządzając specjalne mieszkania.

Opieka nad chorymi – hospicjum i ZOL
Choroby nowotworowe są obecnie jednym z największych problemów społecznych i cywilizacyjnych. Wciąż jesteśmy bezsilni wobec tej niesprawiedliwości, a opieka nad chorym jest bardzo ciężkim i trudnym obowiązkiem, z którym wiele rodzin nie może sobie poradzić. Powinniśmy być solidarni i ośrodek powinien być prowadzony przez samorządy powiatu.

*** Dzięki wspaniałemu gestowi Pani Marii Popieluch i „Promyka” mamy już zapewnione finansowanie na projekt. Dziękuję!

Kioski telemedyczne
Telemedycyna to nowa nowoczesna forma świadczenia usług medycznych. Dzięki niej nie istnieją geograficzne bariery i zapewnia większy dostęp do lekarzy. Wystarczy szybki połączenie internetowe i kamera rejestrująca obraz w wysokiej rozdzielczości.

Rozpoczęcie prowadzenia szpitala przez samorządy
Szpital przechodzi swoje trudne chwile, lecz dzięki dobrej współpracy systematycznie udaje się rozwiązywać problemy i pokonywać przeszkody. Szpital to nie tylko nasze zabezpieczenie zdrowotne, ale także duży zakład pracy.

Nowe schronisko dla zwierząt
Nasze schronisko wymaga kompleksowej modernizacji, ale problem opieki nad zwierzętami to sprawa wszystkich gmin, dlatego uważamy, że nowe schronisko powinno być prowadzone solidarnie przez co najmniej kilka samorządów i będziemy o to zabiegać.


Sportowe, rekreacyjne i edukacyjne Giżycko

Regularne spotkania ze sportowcami
Bardzo ważną sprawą jest integracja środowiska, budowanie zasad i poznawanie potrzeb. Będziemy regularnie spotykać się ze środowiskiem sportowym, aby budować silne Sportowe Giżycko!
Rozbudowa basenu o część rekreacyjną
Nasza pływalnia wymaga generalnego remontu. Mamy wstępną dokumentację rozbudowy o zjeżdżalnie i dodatkowe atrakcje.

P. Woicki, I. Bełcik, C. Trybański, M. Lijewski


Współpraca z COS OPO
Zawsze warto łączyć potencjały. Leżący po sąsiedzku Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i nasz stadion mogą stworzyć unikatowy kompleks sportowy.


Kontynuacja rozbudowy stadionu
Poprawiliśmy infrastrukturę sportową na naszym stadionie. Jest nowa bieżnia, skocznie i rzutnie do lekkoatletyki, stadion zyskał także nowe oświetlenie i wyremontowane boiska. Czas na budowę nowoczesnego budynku wraz z zadaszonymi trybunami.

Stadion po pierwszym etapie modernizacji


Duże boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią
Duże boisko ze sztuczną nawierzchnią jest obecnie sprawą priorytetową. Boiska trawiaste mają swoje ograniczenia eksploatacyjne, a duża popularność piłki nożnej sprawia, że nasi sportowcy muszą korzystać z boisk w okolicznych miastach.


Kompleks boisk przy SP Nr 1
Każde dziecko zasługuje na nowoczesne warunki do nauki i uprawiania sportu. Po SP Nr 3 i SP Nr 4 kompleks boisk powstanie w „Jedynce”!


Remont boisk przy SP Nr 2
„Dwójka” przeszła remont wewnątrz, przed Szkołą jeszcze termomodernizacja. Na nowy wygląd zasługują już także boiska. Zmodernizujemy je!


Program „Rowerem do szkoły”
Droga do szkoły powinna być bezpieczna. Zadbamy o to, aby dzieci mogły bezpiecznie dojechać rowerem do szkoły, tam bezpiecznie przechować rower w przystosowanych do tego celu miejscach.


Ścieżka pieszo – rowerowa przy torach nad Niegocinem
Jesteśmy w tracie ustalania zasad korzystania z tej niezwykle urokliwej ścieżki nad jeziorem. Po uzyskaniu warunków od PKP zadbamy o ten wyjątkowy teren.


Utworzymy sekcję wioślarską
Wykonaliśmy gigantyczny skok cywilizacyjny budują nową „Bazę”, gdzie swoje miejsce znaleźli nasi żeglarze. Teraz czas na wioślarzy!


Przedsiębiorcze Giżycko

Miejsca pracy
Wspieraliśmy i będziemy wspierać każde działanie tworzące stałe, całoroczne miejsca pracy.

Forum Gospodarcze i Akademii Biznesu
Stworzymy miejsce dyskusji, wymiany doświadczeń i wsparcia młodych przedsiębiorców z doświadczonymi biznesmenami. Pomożemy postawić „ ten pierwszy krok”.


Spotkania z biznesem
W ostatnich latach bardzo dobrze to funkcjonowało. Integracja środowiska, wsłuchiwanie się we wzajemne potrzeby i rozwiązywanie problemów przyczyniło się do uznania Giżycka jako „Miasta przyjaznego firmom”. To trzeba kontynuować!


Stabilność podatkowa
Gwarantujemy racjonalne podejście do wysokości podatków i budowanie stabilności warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Przewidywalny samorząd to podstawa!


Współpraca z gminami
Wspólnie możemy więcej. Gmina przekaże tereny do wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego / utworzenia wspólnej strefy SSE


Giżycko piękne dla oczu

Będziemy systematycznie upiększać nasze miasto kwiatami i zielenią jak np. ronda, które stworzyliśmy z GUTW. Zadbane, zielone i kolorowe miasto to miasto przyjazne. Przeprowadzimy rewolucję w zieleni – Giżycko stanie się parkiem kwiatów, drzew i krzewów. Najbliższe lata to także rewitalizacja parku przy ul. Gdańskiej z wyremontowanymi ścieżkami, nowym placem zabaw i siłownią.Wspólne Giżycko

Podwórka! Problem, który już zaczęliśmy skutecznie rozwiązywać. Chcemy zaproponować program ścisłej współpracy z mieszkańcami wspólnot, aby razem zadbać o ten kawałek miasta. Jeszcze w kilku miejscach podwórka są zaniedbane i mało atrakcyjne. Wspólnoty powinny mieć większe możliwości, wychodzenia z inicjatywą upiększania podwórek we współpracy z miastem.


Nowe Giżycko

 • Mieszkania, mieszkania, mieszkania! Jesteśmy w zaawansowanej fazie budowy 115 mieszkań
 • Rewitalizacja budynku kina Fala / tylko działalność publiczna
 • Hala widowiskowo – sportowa wybudowana wraz z powiatem. Potrzebujemy dużej sali nie tylko na wydarzenia sportowe i kulturalne ale też gospodarcze.
 • Duży plac zabaw na ul. Nadbrzeżnej – mamy projekt!
 • Nowy most przez kanał
 • Nowe żłobko – przedszkole
 • Nowa droga na cmentarz wraz z oświetleniem
 • remonty ulic oraz chodników – w pierwszej kolejności ulicy Wilanowskiej, Drzymały, Batorego, Sikorskiego, Wiejskiej, Nowowiejskiej, Kajki, Sadowej oraz dróg gruntowych
 • Parkingi: Jagiełły / XXX-lecia WW, Moniuszki

Giżycko – kontynuacja!

 • Obwodnica – kontynuacja rozbudowy. W obecnej kadencji wykonaliśmy projekt, rozpoczął się I etap budowy nowej dwujezdniowej obwodnicy. Zadbany o kontynuację, bo to sprawa priorytetowa dla likwidacji zatorów
 • Kompleksowe unowocześnienie plaży miejskiej. Powstanie nowoczesna zabudowa, alejki i nowa zieleń i oświetlenie
 • Przebudowa Palcu Piłsudskiego
 • Dalsza modernizacja stadionu. Nowy budynek i nowe trybuny
 • Mamy projekt – rozpoczniemy przebudowę trybun na lodowisku
 • Muzeum Twierdza Boyen / Wielkich Jezior Mazurskich – twierdza to olbrzymi potencja, który staramy się jeszcze bardziej wzmocnić. Wiele budynków twierdzy potrzebuje też pilnego remontu. Wyremontujemy je!

Eko – Giżycko!
Walka o czystość jezior! Chcemy mieszkać w czystym i pięknym otoczeniu!

 • Rozszerzenie akcji na cały region – „Nie bądź żeglarzem za dychę”
 • Wypożyczalnia rowerów i elektrycznych skuterów

Skutery elektryczne

Wypożyczalnia rowerów


 • Oddzielenie szkła ze strumienia odpadów np. poprzez skup butelek
 • Wymiana starych pieców z dopłatą miasta

Umowa na dotację do wymiany kotła węglowego
 • Bezpłatna komunikacja publiczna

Bezpłatne autobusy