Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.
burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz
Osuwające się kamienie cokołu konstrukcji muru Carnot’a są efektem kilkudziesięcioletniego nasiąkania wody opadowej i osuwania się ziemi z wałów wewnętrznych (od strony drogi straży) oraz zarastania zielenią inwazyjną wałów zewnętrznych i rozsiewanie się roślin w luźnych spoinach.
Źle odprowadzana woda z drogi straży jest główną przyczyną dzisiejszego stanu muru Carnot’a giżyckiej fortyfikacji.
Prace jakie zostaną wykonane w najbliższych dniach, a nawet tygodniach to:
Wszystkie prace wymagają konsultacji i opracowania programu prac konserwatorskich przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Olsztynie.
Od piątku (10 kwietnia) na twierdzy przebywają pracownicy Katedry Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy zawsze pomagali w opracowywaniu dokumentacji. Jestem przekonany, że i tym razem tak będzie, ponieważ w piątek spotkałem się z Nimi w twierdzy.
I co najważniejsze: pomimo wieloetapowej i prawdopodobnie długotrwałej rekonstrukcji muru należy stosować się do zaleceń specjalistów. Naprawa powinna zostać wykonana rzetelnie, zgodnie z programem by w efekcie końcowym ukazać walory architektoniczne i historyczne twierdzy. Na najbliższej sesji zaproponuję radnym pewne zmiany w budżecie…