Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Ściana już „zamuralowana”

Wojciech Iwaszkiewicz, 7 września 2015

Mural „Trzy Leszcze” Swanskiego ukończony. Za sprawą zaangażowania Fundacji Cultura Civica i wysokiej oceny projektu w majowym konkursie na realizację zadań publicznych w działaniach Kultura i Dziedzictwo Narodowe w miejskich grantach, możemy pochwalić się naprawdę ciekawą realizacją.

„Namalowany przez Swanskiego mural na ścianie budynku ul. Wilanowskiej 4 oddaje pośrednio dynamikę otoczenia a tematycznie nawiązuje do stylu pracy artysty. Obrazuje przesłanie, które odnosi się do miejsca człowieka w ekosystemie. Przypomina że, jeżeli doprowadzimy do zagłady życia w morzach, oceanach, rzekach czy jeziorach, nasz gatunek będzie również zagrożony. Nasze miejsce znajduje się w jednym szeregu ze środowiskiem naturalnym.” – twierdzi Izabela Liedtke – pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia.

Ciężko jest nie zgodzić się z tą interpretacją, ale – jak to z dziełami artystów bywa – każdy może, a nawet powinien mieć własną. Sam proces tworzenia murala był bardzo ciekawym zjawiskiem, bowiem w proces ten zaangażowali się również mieszkańcy okolicznych kamienic, a przede wszystkim dzieci, które nie odstępowały artysty przez całe dnie. Czegoś na pewno się nauczyły… I to jest ta wartość dodana do całego przedsięwzięcia.
Był też inny wymiar. Ciekawe zjawisko można było zaobserwować po zakończeniu wstępnych prac pierwszego dnia, uznawanych przez niektórych za efekt końcowy. Dostawałem maile z komentarzem; że a to kolory nie takie, a to ryby jakieś niewyraźne… Wszystkim z uśmiechem odpowiadałem, że potrzeba trochę cierpliwości i dzieło należy oceniać po ukończeniu (pamiętajmy o tym, gdy zechcemy coś zbyt wcześnie ocenić). W niedzielę te same osoby przesyłały mi zupełnie inne komentarze. Generalnie mural Państwu bardzo się spodobał. Ja również uważam, że to bardzo oryginalne i ciekawe dzieło. Gratuluję pomysłodawcom i Swanskiemu wykonania! Zamierzamy kontynuować ozdabianie szarości naszego miasta.