Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Wojciech Iwaszkiewicz, 9 września 2015

Dzisiaj swoje święto obchodziła 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana i z tej okazji odbyły się uroczystości w Orzyszu i w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. Wszystko było znakomicie przygotowane i ciekawie zorganizowane, oczywiście z wieloma giżyckimi akcentami. Jak zwykle świetnie wypadła nasza orkiestra, która pomimo przenikliwego wiatru i zacinającego deszczu bezbłędnie wykonywała wymagane utwory. Nie wiem, jak im się udało, ale rozumiem, że dla orkiestry wojskowej nie ma złej pogody.
Po Uroczystej Zbiórce odbył się pokaz sprzętu, jakim dysponuje 16 PDZ. I tu przygotowane były niespodzianki – można było m.in. spróbować jazdy czołgiem lub sprawdzić umiejętności strzeleckie. Ja postanowiłem postrzelać i sam byłem zaskoczony swoją formą – do ukazujących się celów 4/5, a w tarczę 9,9,9,9,8 przy całkiem dużym skupieniu na tarczy. Kto by pomyślał…, po tylu latach bez treningu… 😉 Niestety, powołanie do wojska już nie jest możliwe. Burmistrz podlega reklamowaniu z urzędu (zwolnieniu z obowiązku służby wojskowej). Dotyczy to nie tylko burmistrzów, ale wszystkich osób pełniących najważniejsze funkcje kierownicze w państwie – od Prezydenta RP, poprzez posłów, senatorów, ministrów i kierowników urzędów różnych szczebli, do radnych. Zresztą stopień wojskowy już posiadam, więc w razie potrzeby jestem gotów do służby. Swoją drogą spotkałem dzisiaj żołnierzy, którzy ukończyli tę samą Szkołę – Wyższą Szkołę Oficerską w Poznaniu, absolwentów Wydziału Wojsk Pancernych, ja natomiast ukończyłem Wydział Logistyki czyli specjalność w sprawach mniej pancernych, a bardziej papierowych… oraz szpitali, kuchni, paliwa…

Gratuluję przygotowania ciekawych uroczystości, które pozwoliły gościom z bardzo bliska poznać specyfikę służby; Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – Panu gen. dyw. dr. L. Surawskiemu, a także w dowódcom wszystkich Jednostek wchodzących w skład 16. Dywizji – a przede wszystkim Dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – Panu płk. J. Rydzowi, jak też wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym składam najlepsze życzenia z okazji dzisiejszego święta.