Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Zakończyliśmy prace nad budżetem

Wojciech Iwaszkiewicz, 15 listopada 2015

Wielodniowy maraton z liczbami za nami. Choć termin upływa dopiero jutro (ponieważ 15 listopada jest dniem wolnym), już kilka dni temu projekt budżetu na 2016 r. przedłożyliśmy Regionalnej Izbie Obrachunkowej i Radzie Miejskiej. Pierwotnie – po wprowadzeniu wszystkich zadań, o które wnosili m.in. radni wynik nie był zbyt optymistyczny… brakowało „jedyne” 18 mln zł…
Kilka dni wraz z Panią Skarbnik i Zastępcą Skarbnika oraz Zastępcą Burmistrza pracowaliśmy nad zbilansowaniem budżetu. Niestety wiele propozycji będzie musiało jeszcze poczekać. Ucieszą się jednak fani kina – w 2016 r. zakończymy remont GCK, gdzie urządzimy kino 3D i na ten cel zarezerwowaliśmy jeszcze 1,5 mln. Planujemy rozpocząć modernizację plaży – na przebudowę obszaru od mola do MBSW zarezerwowaliśmy 900 000 zł. To ma rozpocząć cały proces nowego wizerunku nabrzeża Niegocina. Obecny standard nikogo nie może zadowalać i trzeba coś wreszcie z tym zacząć robić.

Duże środki przeznaczamy na przebudowę ulic – 700 000 zł na ul. Suwalską (jako wkład do tzw. „Schetynówek”) oraz 160 000 zł na jedną ulicę na Wilanowie (ul. Przyszłość – posiada aktualną dokumentację wykonaną w ramach budżetu obywatelskiego) oraz 600 000 zł na drogę łączącą ul. Daszyńskiego i Smętka. Na dokumentację ul. Sadowej rezerwujemy 50 000 zł.

W nieruchomościach też duże wydatki. Na odbudowę spalonego budynku przy I Dywizji im. T. Kościuszki planujemy 600 000 zł (to kwota oczywiście niewystarczająca, ale spróbujemy pozyskać zewnętrzne fundusze). Prawie 800 000 zł pochłonie zakup nieruchomości od ZUKu i na ul. Jeziornej.

Dobra wiadomość dla mieszkańców „Wyspy”. Planujemy zmodernizować plac zabaw przy Al. Wojska Polskiego oraz rozbudować monitoring. Potrzebujmy także dokumentację na studia wykonalności, opracowania, analizy w tym: projekty termomodernizacyjne placówek oświatowych, projekt dotyczący oświetlenia ulicznego, na program funkcjonalny Aqua Mazury i Mur Carnote’a w Twierdzy Boyen.

To tylko oczywiście tylko niewielki fragment projektu. Całość musi również zaakceptować Rada Miejska. Jest jeszcze sporo zadań, które wpisałem na listę rezerwową składającą się głównie z propozycji radnych. Jeżeli pojawią się środki, będziemy te zamierzenia realizować.