Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Ile pięter w Giżycku?

Wojciech Iwaszkiewicz, 14 stycznia 2016

Kiedyś najwyższy budynek w Giżycku miał stanąć przed hotelem „Wodnik”. O ile dobrze pamiętam – miał mieć 11 kondygnacji. Były plany, makiety… Minęło od tego czasu chyba 30 lat, budynek jednak nie powstał. W grudniu 2015 r. jeden z przedsiębiorców wystąpił o wydanie warunków zabudowy dla budynku o wysokości odpowiadającej 9 kondygnacjom, który miałby być wybudowany na ul. Bohaterów Westerplatte. I tyle dzisiaj można powiedzieć. Przedsiębiorca miał prawo wystąpić z takim wnioskiem, a burmistrz ma obowiązek wniosek rozpoznać. Obecnie oczekuję na opinię urbanisty i po jej otrzymaniu i uwzględnieniu wszystkich okoliczności podejmę decyzję. W tej chwili muszę zachować całkowitą bezstronność i nie mogę publicznie wypowiadać się w tej sprawie.

Planowana inwestycja nie znalazła aprobaty mieszkańców okolicznych domów, którzy złożyli mi kilka dni temu wizytę i przedstawili swoje argumenty. Również radny Jerzy Kiczyński wystąpił z interpelacją podnosząc w jej treści m.in. historyczny charakter ulicy (która w większości składa się z przedwojennych budynków wybudowanych w jednolitej konwencji) oraz zagrożenie zacienieniem sąsiedniej działki. Nie bez znaczenia – zdaniem radnego – jest również rozważenie względów komunikacyjnych, jak też walorów widokowych z wieży ciśnień.
Swoje argumenty ma także przedsiębiorca, który uważa, że podwyższenie zabudowy pozwoli obniżyć cenę mieszkań, a nowy budynek znalazłby się obok dwóch pięciokondygnacyjnych bloków. Poza tym jego zdaniem to proces nieuchronny i ze względu na coraz mniej gruntów do zabudowy prawdopodobnie niebawem tym tematem będziemy się coraz częściej zajmować.

Cała sprawa otwiera jednak bardzo pożądaną dyskusję: czy w Giżycku zabudowa powyżej 5 kondygnacji jest do zaakceptowania? Jeżeli tak – w jakich rejonach miasta. Warto wspomnieć, że coraz częściej inwestorzy wspominają o zamiarze budowy budynków wyższych niż 5 standardowych kondygnacji. Następna dyskusja zapewne będzie dotyczyła… planowanego hotelu o 7 piętrach.

PS. Na ilustracji na szybko naszkicowałem potencjalne oddziaływanie architektoniczne. Zastrzegam jednak, że to tylko szkic, który nie musi odpowiadać wizji architekta, ale budynek miałby być wybudowany na planie kwadratu.