Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

„Nasze projekty, nasze pomysły” – mały felieton gospodarczy R. Łożyńskiego

Wojciech Iwaszkiewicz, 16 stycznia 2016

Dzisiaj oddam głos mojemu Zastępcy – Romanowi Łożyńskiemu, któremu przydzieliłem zadanie termomodernizacji budynków publicznych (głównie oświatowych) oraz modernizację oświetlenia ulicznego. Machina ruszyła… Efekty odczujemy już niebawem. Poniżej wypowiedź Romana Łożyńskiego.

Właśnie rozpoczęliśmy postępowanie, którego celem jest wyłonienie partnera prywatnego do realizacji dwóch zadań publicznych: termomodernizacji budynków oświatowych (i nie tylko) oraz redukcji mocy w oświetleniu ulicznym na terenie Giżycka. Termomodernizacja to tylko skrótowa nazwa zadania polegającego na ociepleniu ścian zewnętrznych we wszystkich budynkach szkolnych, wymianie źródeł ciepła i systemów grzewczych a także wymianie źródeł światła na mniej energochłonne. Wszystko to ma na celu poprawę warunków w jakich uczą się nasze dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach a także optymalizację kosztów z tym związanych. Jednym słowem inwestycja będzie spłacana dzięki zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków. Stopa zwrotu takich inwestycji to z reguły 10 do 15 lat. Można ten okres znacznie skrócić dzięki projektowi hybrydowemu – ppp połączone z dotacją z Unii Europejskiej. Taką właśnie hybrydę zamierzamy wykonać w naszym mieście. Jak wykonać inwestycję, nie zaciągnąć kredytu i stworzyć miejsca pracy ? Właśnie tak! Po okresie spłaty inwestycja przyniesie wymierną i sporą oszczędność w wydatkach na oświatę z kasy miejskiej.
Podobny schemat zamierzamy zastosować w projekcie modernizacji oświetlenia miejskiego. Tu także zmniejszenie kosztów pozwoli spłacać inwestycję bez obciążania budżetu kredytem, a po spłacie oszczędność poprawi kondycję finansową miasta.
Pracujemy także nad kolejnymi tego typu projektami, o których kilka słów niebawem. Nadchodzący czas zapowiada wiele zmian.