Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Samorząd Giżycka chwalony za pionierskie rozwiązanie

Wojciech Iwaszkiewicz, 20 marca 2016

aktualnościturystyczne.pl

Radni obecnie zajmują się analizą przynależności Giżycka do związków i organizacji, w tym oczywiście do Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT „Mazury”). Wynik prac ma pokazać efekty naszej przynależności, zalety i zagrożenia. Członkostwo w Lokalnej Organizacji Turystycznej „Mazury” nie trwa zbyt długo, bo dopiero od roku, ale już zostało zauważone przez Polską Organizację Turystyczną, która na swojej stronie internetowej opublikowała tekst, który – jak mi przekazano – był szeroko komentowany w branży. Oczywiście w pozytywnym kontekście.

Pochwały zebrali giżyccy radni – za decyzję dotyczącą sposobu finansowania turystyki przy wykorzystaniu opłaty miejscowej. Obecnie LOT przygotowuje kampanię informacyjną dla podmiotów turystycznych i turystów pokazującą zalety pobierania i uiszczania opłaty miejscowej. Założenie jest takie, że dzięki temu uda się zwiększyć efektywność zbierania tej opłaty, co w efekcie zwiększy ogólny budżet miasta oraz budżet samej organizacji.

Jak podkreślają autorzy tekstu, decyzja Rady Miejskiej stworzyła szansę dla wszystkich LOTów w Polsce, aby zmienić podejście samorządów do turystyki oraz do osób aktywnych, które swoimi działaniami chcą wspierać rozwój turystyki w regionie. Jak twierdzą autorzy, dopiero od niedawna w Polsce odkrywa się realny potencjał branży turystycznej i jej wpływ na budżet kraju. Według przeprowadzanych badań to właśnie turystyka ma zajmować drugie miejsce na świecie pod względem dochodowości, tuż za przemysłem zbrojeniowym. Z tego względu warto zadbać, aby stworzyć jej odpowiednie warunki do rozwoju i mechanizmy wsparcia, zwłaszcza, że na przykład Mazury to miejsce coraz częściej odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Cały tekst dostępny jest na aktualnościturystyczne.pl. Niebawem LOT przedstawi założenia swoich działań na ten rok. Część z nich ja już znam i powiem, że zapowiadają się bardzo ciekawie… Ważne, aby się powiodły, bo wszelkie dane pozwalają przypuszczać, że ten sezon będzie dla nas bardzo udany.