Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Giżycko także zaświeci na niebiesko

Wojciech Iwaszkiewicz, 1 kwietnia 2016

Akcja budowania świadomości na temat autyzmu z roku na rok nabiera coraz większej dynamiki. W kwietniu 2015 roku na moim biurku świeciła się niebieska lampka będąc jednym z nielicznych elementów w giżyckim krajobrazie. Ten rok z pewnością będzie inny. Do akcji włącza się coraz więcej ludzi. To ważne, bo o autyzmie wiemy wciąż zbyt mało. A jest to ogromny problem społeczny. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100, dotykający tysiące dzieci w całej Polsce.

2 kwietnia w wielu miejscowościach na całym świecie organizowane są wydarzenia mające na celu uświadomienie wagi problemu. Giżycko w tym roku będzie „wyjątkowo niebieskie”. Miłą niespodziankę sprawiła nam Fundacja JiM, która przysłała nam specjalnego JIMBOXA. Dziękujemy!

autyzm_lampka_jimbox

Aby uczestniczyć w akcji można również pobrać specjalną aplikację JiMApp, by zaświecić na niebiesko telefonem np. o 20:00 pod Galerią „Batory”. Wcześniej (11.00 – 17.00) na I piętrze Galerii będzie działać punkt informacyjny – przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie, od rodziców oraz psychologów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
w Giżycku dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Dla dzieci będą przygotowane m.in. pączki z niebieskim lukrem i niebieska wata cukrową. Wszystkie atrakcje zaplanowane są do 15.00, a finał całej imprezy właśnie o 20.00. Wówczas straż miejska, straż pożarna i policja rozświetlą niebo na niebiesko, a wypuszczone niebieskie balony będą końcowym efektem specjalnym. W tym dniu Korporacje Taxi będą także świecić dla dzieci z autyzmem. Organizatorem tego wydarzenia jest Aneta Furmaniak z Giżycka, z Fundacji JiM.

Od 10:00 rozpocznie się „Marszobieg dla autyzmu” organizowany przez Stowarzyszenie „Podaruj Dziecku Radość”. Zbiórka na Pasażu Portowym. Miejsce docelowe – Wzgórze Św. Brunona, na którym odbędzie się krótka prelekcja. Zakończenie zaplanowano na 13:00. Uczestnicy powinni mieć niebieski element garderoby.

Z kolei Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku wraz z Fundacją Centrum Doradztwa i Rozwoju Osobistego zapraszają na II Konferencję „Autyzm – diagnoza i co dalej…?”, która odbędzie się 15 kwietnia 2016 (piątek) w Sali Konferencyjnej Biłas & Synowie. Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Warto w sobotę zajrzeć o 10:00 na Pasaż i od 11:00 do Galerii Batory. Można także pobrać specjalną aplikację na telefon, by zaświecić na niebiesko o 20:00 pod „Batorym”. Specjalne oświetlenie na jutrzejszy wieczór będą miały też niektóre okna Urzędu Miejskiego. Już jest zamontowane. 😉