Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Deklaracja: „Komunikacja i infrastruktura”. Ruszyła komunikacja publiczna

Wojciech Iwaszkiewicz, 3 kwietnia 2016

Jednym z moich zamierzeń, które możecie Państwo na bieżąco „rozliczać” wykorzystując informacje zamieszczane w zakładce Deklaracje, było stworzenie przejrzystej komunikacji publicznej, która by służyła mieszkańcom Giżycka. Po przejściu wielu formalności i uzgodnień wraz z Wójtem M. Jasudowiczem oraz Gminnym Zakładem Komunalnym postanowiliśmy rozpocząć proces tworzenia takiej usługi. Został zakupiony specjalny autobus (na zdjęciu wyżej), który już rozpoczął kursy po ulicach naszego miasta, a niebawem zmieni także swój wygląd. Aby ułatwić Państwu korzystanie z komunikacji od poniedziałku (4 kwietnia) zostanie uruchomiony system dynamicznej informacji działający w oparciu o serwis internetowy kiedyPrzyjedzie.pl, który zapewni dostęp do rzeczywistych odjazdów autobusów z dowolnego przystanku. Mówiąc wprost: stojąc na przystanku będzie można sprawdzić w telefonie, za ile minut przyjedzie autobus. Trasa jest śledzona za pomocą GPS, a dane są odświeżane co kilkanaście sekund, więc margines błędu jest praktycznie zerowy.

Z serwisu będzie można korzystać na trzy sposoby:

 1. Odwiedzając stronę internetową gizycko.kiedyprzyjedzie.pl

  W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku [pokaż odjazdy]. Ikonka autobusu widniejąca w kolumnie [odjazd] oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć planowy rozkład jazdy.

 2. kiedy_przyjedzie_GZK_2

 3. Korzystając z mobilnej wersji przez telefony i tablety.

  Z uproszczonym interfejsem, ułatwiającej dostęp do serwisu oraz innych urządzeń przenośnych (wersja mobilna uruchamia się domyślnie po otwarciu strony w telefonie). Użytkownik serwisu po wybraniu przycisku [Znajdź przystanek] zostaje przekierowany do strony zawierającej panel wyszukiwarki oraz listę wybranych przystanków.
  Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów. Zielone ikony przy prognozach oznaczają, iż mamy do czynienia z informacją, uwzględniającą aktualne warunki drogowe i związane z nimi opóźnienia.
  Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony).

 4. Wysyłając SMS
  O treści: pl.kp.gizycko. pod numer specjalny: 70711
  Przykładowa treść SMS: pl.kp.gizycko.11 (dla przystanku Al.1-go Maja 14 ). Przystanki zostaną oznaczone numerami, obecnie numery dostępne są w serwisie internetowym. Koszt SMS Premium jest stały, niezależny od operatora i wynosi 62 grosze.
 5. kiedy_przyjedzie_GZK_sms

  W ciągu miesiąca pasażerowie otrzymają również dostęp do systemu z poziomu bezpłatnej aplikacji mobilnej, dedykowanej dla telefonów komórkowych z systemem Windows Phone. Wkrótce udostępniona zostanie także wersja dla telefonów z systemem operacyjnym Android.

  Miejskie linie oznaczone są numerami: 25 – jest to linia wewnątrzmiejska i cała trasa przebiega w granicach Giżycka (Królowej Jadwigi – Centrum – Wilanów – Wojska Polskiego) i 30 – linia obsługująca cmentarz (prawdopodobnie nastąpi modyfikacja numeracji z wariantami 31 i 32).

  Linia nr 25 kursuje w dni robocze, nie kursuje 25 XII, 1 I, i 1. dzień Wielkanocy

  25_GZK_1

  25_GZK_2


  Linia nr 30 kursuje w soboty, niedziele i święta
  Aby dojechać na cmentarz w Gajewie:


  GZK_30_w


  Powrót z cmentarza:


  GZK_30_b


  Trasa na Wilanów i „Wyspę Giżycką” z powrotem na cmentarz:


  GZK_31


  Trasa na Wilanów i „Wyspę Giżycką” z powrotem na ul. Królowej Jadwigi:


  GZK_32


  Aktualny cennik


  Ceny biletów za jednorazowe przewozy osób środkami komunikacji miejsko – gminnej

  bilet pełny – 3,50 zł
  bilet ulgowy – 2,00 zł
  za przewóz bagażu o wym. 0,70 cm X 0,70 cm x 0,50 cm – 0,50 zł / szt.
  za przewóz kota lub psa – 0,50 zł / zwierzę

  bilet miesięczny:

  bilet pełny – 120,00 zł
  bilet ulgowy – 60,00 zł

  Zachęcam do korzystania z nowo tworzonej komunikacji, która może okazać się rozwiązaniem tańszym, ale także przyczyni się do rozwiązania w pewnym stopniu problemu miejsc parkingowych. Mimo, że konsultacje w sprawie funkcjonowania komunikacji publicznej formalnie już się odbyły, oczekuję na Państwa uwagi, aby system udoskonalać.