Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Święto 15 Brygady. Naszej Brygady

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 lipca 2016

Związek Giżycka z wojskiem jest oczywisty. W zasadzie cała historia ostatniego dynamicznego rozwoju miasta łączy się z garnizonem, co bardzo sprawnie przedstawili niedawno autorzy „Spotkań z historią” dr Robert Kempa, Jan Sekta i Krzysztof Kossakowski. Zaczęło się w XIX wieku od budowy twierdzy, w której również po 1945 roku przez jakiś czas stacjonowało wojsko. Giżycka Brygada powstała 22 lata temu przyjmując imię „Zawiszy Czarnego” i dziedzictwo pułków istniejących w dwudziestoleciu międzywojennym oraz 2 Pułku Zmechanizowanego. I najważniejsze – przyjęła nazwę zawierającą imię naszego Miasta. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana obecnie jest jedną z największych w Wojsku Polskim największym pracodawcą w okolicy. Ma niebagatelny wpływ nie tylko na życie gospodarcze, ale także na życie kulturalne.

Od jutra właśnie w Giżycku rozpoczynają się obchody Święta naszej Brygady z bogatą ofertą – przede wszystkim militarną, ale również kulturalną. W imieniu Dowódcy – Pana płk. Jarosława Gromadzińskiego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach. A będzie z czego wybierać! W środę tradycyjny pojedynek piłkarski na Orliku „Wojsko vs Cywile” oraz wytęp Kabaretu Pod Wyrwigroszem w Twierdzy Boyen. W czwartek od 16.00 w Ekomarinie i na plaży miejskiej będą występy orkiestr, pokaz kawalerii oraz występy sekcji i kół działających w klubach wojskowych. W piątek odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy i pracowników Brygady oraz odbędzie się piknik militarny na placu Piłsudskiego. Szczegółowy plan znajduje się na stronie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Bardzo mi się podoba współpraca z Brygadą, która odbywa się na wielu płaszczyznach. Sam pomysł obchodów Święta Brygady w mieście uważam za najwłaściwszy krok. To może być bardzo duża atrakcja nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla giżycczan. Na pewno wielu mieszkańców wie o Naszej Brygadzie wciąż zbyt mało. Warto się poznać. Gratuluję Dowódcy pomysłów i zaangażowania w organizację święta. Życzę wszystkim żołnierzom oraz pracownikom Brygady samych najlepszych wieści i profesjonalnego wykonywania rozkazów. Można polegać na Was, jak na Zawiszy.