Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Dzisiaj wieczorem na Pasażu nowe wydarzenie w tradycyjnym klimacie

Wojciech Iwaszkiewicz, 24 lipca 2016

W tym roku były już ostre klimaty w wykonaniu Afromental, było wakacyjnie dzięki Formacji Nieżywych Schabuff, była Ewa Farna, Szanty z Folkiem i Brathankami, właśnie zakończył się kolejny festiwal hip-hopu. W każdą niedzielę odbywają się koncerty organowe i kameralne, ale dziś dodatkowo odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: po raz pierwszy w Giżycku opera „La Serva Padrona” z orkiestrą barokową Masovia Baroque Orchestra. Dzisiejsze wydarzenie jest kontynuacją Giżyckiego Lata z Händlem. Tym razem zrezygnowaliśmy z lokalizacji nad kanałem, również dlatego, że powodowało to zakłócenia w komunikacji. Parkingi są pełne, tworzą się korki, zamykanie mostu sprawę tylko komplikowało. Zdecydowaliśmy się na Pasaż Portowy; również z powodu ryzyka pogodowego. W razie deszczu zapraszamy do znajdującej się po sąsiedzku sali firmy Biłas i Synowie. Wstęp wolny.

Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble. Bardzo dziękuję Panu Krzysztofowi za wzięcie na siebie tak dużego ciężaru organizacyjnego. Od nas, co prawda, otrzymał największe możliwe wsparcie, bo wydarzenie z pewnością jest wyjątkowe, ale większość spraw została załatwiona przez Pana Krzysztofa. A co o tym mówi sam Krzysztof Sokołowski:

W tym roku zaprezentujemy publiczności najwspanialsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, operę La Serva Padrona (Służąca Panią). Treść libretta stanowi zabawna historia arystokraty, który jest dręczony przez nieznośną pokojówkę. Aby położyć kres tej sytuacji, postanawia się ożenić ufając, iż żona zaprowadzi ład i spokój w jego domu. Niestety, przebiegłość służącej sprawia, że Pan poślubia właśnie ją. Jest to opera buffo, czyli komiczna.

W roli solistów wystąpią: Andrzej Ogórkiewicz – Uberto, Natalia Puczniewska – Serpina, Tomasz Raczkiewicz – Vespone.
Orkiestra barokowa – Masovia Baroque Orchestra.

Od tego lata orkiestra będzie występowała pod tą nazwą. Wspaniałe partie wokalne, doskonała reżyseria oraz ciekawa scenografia czynią spektakl wielce widowiskowym.

Wyjątkowo nasze tegoroczne spotkanie muzyczne się rozpocznie. Słowo o muzyce będziemy bowiem mogli usłyszeć z ust Jerzego Kisielewskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, syna słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, publicysty, kompozytora i polityka, o którym wydał w 2014 roku wspomnienia „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”.

Z pozdrowieniami

Krzysztof Sokołowski


Zapraszamy na Giżycko Baroque Festival, będący kontynuacją Giżycko BAROQUE FESTIVALu

24 lipca 2016 (niedziela), 21.30, Pasaż Portowy

Wstęp wolny


Bardzo podoba mi się również plakat autorstwa Grzegorza Chorążka – rysownika, ilustratora, designera, absolwenta Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wydział Sztuki w pracowni grafiki prof. Ewy Zawadzkiej. Swoją treścią znakomicie oddaje on klimat tego wydarzenia.