Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Poznajmy miasta partnerskie. Dubno

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 sierpnia 2016

Byłem już w Kwerfurcie i Grodzisku Mazowieckim. Teraz przyszedł czas na odwiedziny Dubna podczas dorocznego Święta Miasta. Dubno to ukraińskie miasto, podobnej wielkości do Giżycka, oddalone od nas o ok. 700 km. Na wtorkowe obchody wyjechaliśmy w poniedziałek rano i punktualnie o 18.00 zameldowaliśmy się na miejscu. Na granicy w zasadzie ruchu nie było, więc w ciągu kilkunastu minut minęliśmy przejście w Dorohusku i bez przeszkód dotarliśmy do Dubna. Gorzej było w drodze powrotnej – pokonanie trasy do Giżycka zajęło nam już ponad 20 godzin. Akurat przywrócono mały ruch graniczny, który okazał się być wcale nie taki mały… 😉

Pierwszego dnia wraz z delegacją z Sokołowa Podlaskiego zwiedziliśmy zamek. Zwiedzanie było połączone z ciekawymi elementami żywej historii Dubna. Po obiekcie oprowadzano nas w historycznych strojach, mogliśmy nawet wystrzelić z armaty! Podobna atrakcja być może niebawem pojawi się i na naszej twierdzy… 😉

dubno_armaty

Drugiego dnia program pobytu był bardzo bogaty. Dzień zaczęliśmy od mszy i spotkania z Polakami w Kościele św. Jana Nepomucena. Historia tej świątyni jest niecodzienna, bo po 1945 roku kościół został odebrany i zaczęła funkcjonować w nim szkoła. W kościele odbywały się zajęcia sportowe, a w zakrystii urządzono toalety i prysznice. Kościół został zwrócony w 1993 r. i choć parafia jest stosunkowo niewielka, funkcjonuje prężnie do dziś.

dubno_2

W Dubnie ustaliliśmy plany dotyczące wymiany młodzieży, rywalizacji sportowej i współpracy kulturalnej. Występy artystów z Ukrainy zawsze są na wysokim poziomie i wzbogacają nasze życie kulturalne od wielu lat. Ciekawie może rozwinąć się także współpraca z Sokołowem Podlaskim – drugim miastem partnerskim Dubna. W części oficjalnej Dnia Miasta przekazałem pozdrowienia od krewnych, znajomych i przyjaciół z Giżycka oraz życzyłem przede wszystkim zdrowia i spokoju, bo tego chyba obecnie najbardziej potrzebują.

Poniżej krótka fotorelacja z pobytu w Dubnie. A do odwiedzenia zostały mi ostatnie 2 miasta partnerskie – oba z Litwy: Troki i Varena.

dubno_3
Nietypowy pomnik przedstawiający ropuchę, która… w żartobliwy sposób symbolizuje zazdrość.

dubno_4
Jedna z głównych ulic.

dubno_5
Jedna z cerkwi.

dubno_6
Uroczystości w cerkwi.

dubno_7
Uroczystości w cerkwi.

dubno_8
Wnętrze cerkwi.

dubno_11
Sportowa specjalizacja Dubna.

dubno_9
Spotkanie u Mera Dubna – Wasyla Antoniuka (pierwszy z prawej). Trzeci z lewej Sekretarz Rady Wiktor Nedaszkowskyj – aktualny mistrz Europy w… wioślarstwie.

dubno_sowa
Takie oczy spotkałem w parku.

dubno_12
Koncerty w cerkwi.

dubno_13
Występ chórów na rozpoczęcie części artystycznej.

dubno_koncert
Dzień zakończył się koncertami m.in. posiadającej polskie korzenie bardzo popularnej na Ukrainie Iriny Fedyszyn.