Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Projekt budżetu na 2017 rok gotowy!

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 listopada 2016

Zakończyły się długie i żmudne prace nad projektem budżetu na przyszły rok. Przez kilka dni trwały analizy, przeliczanie, dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie, potęgowanie i pierwiastkowanie. Wszystko po to, aby zaspokoić jak najwięcej potrzeb giżycczan. Finanse miasta są stabilne. Przez 2 lata nie był potrzebny kredyt, aby zbilansować budżet. Wydatki były racjonalne, a dochody realizowane ponad plan! Trwał też etap projektowania wielu zadań, a ta faza bywa często bardziej czasochłonna niż etap realizacji. Projekty, uzgodnienia, pozwolenia i decyzje – procedury zajmują wiele miesięcy i nie da się tego w żaden sposób skrócić. Wszystko jednak wskazuje na to, że wchodzimy w etap kumulacji realizacji wielu zamierzeń. Ucieszą się mieszkańcy nie tylko Wilanowa i „Wyspy Giżyckiej”. Dużo będzie działo się we wszystkich częściach miasta. Gdzie (prawdopodobnie – bo to jeszcze zależy m.in. od radnych) nastąpią zmiany?

Ulice. Zamierzam zabrać się za ul. Kolejową, na której zużytą trylinkę zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Zaznaczam, że w tej sprawie czekam na decyzję Starosty. Pieniądze jednak rezerwuję. Dokończymy ścieżkę rowerową i wybudujemy chodnik przy ul. Moniuszki (od bramy 112 Batalionu Remontowego do ul. Turystycznej), wykonamy również nowy chodnik na ul. Sikorskiego i na ul. Bema. Zajmiemy się też skwerem przy ul. Struga i ul. Kajki.

kanal_chodnik

W centrum zajmiemy się otoczeniem placu Grunwaldzkiego – uporządkujemy zieleń przy ul. Warszawskiej oraz wykonamy remont nawierzchni na pasażu pieszym między kościołem ewangelickim a budynkami mieszkalnymi. Nad kanałem będziemy kontynuować przebudowę traktu pieszo – rowerowego. Na ul. Daszyńskiego (od ul.Pionierskiej do ul. Smętka) będzie także nowy chodnik. Uzgodniliśmy zakres prac na podwórkach przy ul. Mickiewicza i tutaj także będą rewolucyjne zmiany (dziękuję radnej Marzennie Sroce za skoordynowanie uzgodnień z mieszkańcami).

mas_kolejowa_3

Budynki. Za kilka dni wykonawca powinien wejść na plac budowy spalonego budynku na ul. I Dyw. im. T. Kościuszki, w którym będzie 15 nowych mieszkań. Przystępujemy do projektowania nowego budynku komunalnego, który powstanie na ul. Sikorskiego. Powinna ruszyć głęboka termomodernizacja budynków miejskich. O ile wszystko potoczy się zgodnie z zamierzeniami, to będzie prawdziwa rewolucja remontowa. 🙂 Za kilka tygodni powinien także być kontynuowany remont GCK. Obecnie trwa montaż centralnego ogrzewania. O ile dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi właścicielami, duży postęp powinien nastąpić w budynkach przy ul. Warszawskiej (Nicola i Wspólnota Mazurska).

spalenizna_idywizji_kosciuszki_2

Sport. Jeszcze w listopadzie powinien wejść na plac budowy wykonawca remontu stadionu. Będzie nowa bieżnia i urządzenia lekkoatletyczne. Stadion będzie miał nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie. Zakupimy nowe wiaty dla zawodników oraz urządzenia do pielęgnacji płyty boiska. Czas także zająć się pływalnią. Do tego potrzebny jest projekt rozbudowy i taki właśnie zlecimy.

stadion_bieznia

Ponad 1,3 mln zł zarezerwowałem na budowę boiska przy Zespole Szkół Nr 1 na Wilanowie. Oznacza to, że długo oczekiwany obiekt stanie się faktem!

wilanow_boisko_zsnr1

Oświetlenie. Powinien rozpocząć się proces modernizacji oświetlenia ulicznego w ramach PPP. Dodatkowo oświetlimy teren przy Popówce Małej.

flyboard_popowka_0

Twierdza. Zaplanowałem remont warsztatu zbrojmistrza (dofinansowanie z RPO) oraz modernizację infrastruktury w amfiteatrze na twierdzy (dofinansowanie z Interregu). Zamierzamy także kontynuować prace konserwatorskie i roboty budowlane na murze Carnote’a. Obecnie kończy się I etap, na który pozyskaliśmy fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

twierdza_renowacja

Infrastruktura. Przystępujemy do modernizacji nabrzeży. Powstanie nowa piaszczysta plaża, powinny zacząć się prace na plaży miejskiej. Zakres jeszcze jest w fazie ustaleń, bowiem wpłynęły uwagi do koncepcji i w przyszłym tygodniu będą one kolegialnie omawiane z architektami. Swoją opinię wyrażą także członkowie komisji urbanistycznej. Zakupimy też jednakowe domki handlowe, które będziemy dzierżawić chętnym do handlu.

plaza_new
Dobra wiadomość także dla mieszkańców okolicy ul. Nowowiejskiej i Koszarowej. Zbliżamy się do końca procesu przejęcia kotłowni wojskowej na ul. Batorego. Pozwoli to podłączyć do tańszego źródła ogrzewania część miasta. Ustalenia i prace trwają już od wielu miesięcy i zbliżają się do końca.

Powinniśmy także przystąpić do ułatwień przejścia przez Kanał Giżycki. Powstanie nowa kładka dla pieszych, a stara niewygodna i niefunkcjonalna zostanie rozebrana.

kladka_2_1

To tylko część budżetu i nie sposób w krótkim tekście (kto by czytał długie…) zawrzeć wszystko. Dużo pieniędzy pochłoną dokumentacje – studia wykonalności i projekty techniczne, które są niezbędne do realizacji kolejnych zamierzeń. O wszystkim będę na bieżąco informował. Projekt budżetu gotowy. Teraz czekamy na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i decyzję radnych. Mam nadzieję, że procedura uchwalenia przebiegnie sprawnie i od stycznia będzie można bez przeszkód wejść w fazę realizacji, bo wiele pozycji budżetu to potrzeby niezrealizowane od wielu lat.