Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.
burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz
Zeszły rok szybko minął, spraw do załatwienia było bardzo dużo, niemało wyjazdów i ważnych spotkań… a i urlop należy wykorzystać. Wymagam tego od swoich współpracowników, muszę zatem wymagać przede wszystkim i od siebie… 🙂 Czas jednak wracać do obowiązków, bo w tym roku zapowiada się dużo wyjątkowo poważnych zadań do wykonania. Jednym z najważniejszych będzie z pewnością wdrożenie reformy ustroju szkolnego. Sprawa, co zrozumiałe, budzi wiele emocji, ponieważ dotyczy dzieci, ale i miejsc pracy. Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w tym tygodniu, radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. I choć odbyło się już wiele rozmów, a przedstawienie projektu uchwały było poprzedzone konsultacjami i dyskusjami (posiedzenie Komisji Spraw Społecznych 7 grudnia 2016 r., Komisja Rewizyjna 1 lutego 2017 r. oraz konsultacje ze związkami zawodowymi i radami rodziców za pośrednictwem dyrektorów placówek oświatowych), wciąż w przestrzeni pojawia się dużo zniekształconych informacji. Mam też wrażenie, że w tak ważną i delikatną sprawę zaczyna wkraczać polityka. A tego właśnie chcieliśmy uniknąć… Naszym założeniem jest wdrożenie reformy w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. I bez zbędnych emocji. Warto zatem w punktach podsumować.
Co należy podkreślić
Przyjęte założenia
Wyliczenia
Przedstawione propozycje granic obwodów szkół poprzedziła precyzyjna i szczegółowa analiza liczby urodzeń z 2010 r. (i młodszych) dla każdej z ulic. Pod uwagę braliśmy nie tylko optymalną drogę dziecka do szkoły, ale również potencjał konkretnej placówki i prognozy demograficzne. Mówiąc inaczej: niecelowym byłoby planowanie utrzymywania w połowie pustej, a mającej największy potencjał, Szkoły Podstawowej Nr 7, z jednoczesną koniecznością prowadzenia nauki na zmiany w dużo mniejszej Szkole Podstawowej Nr 2.
Oczywiście są to założenia teoretyczne, ale oparte jednak na konkretnych danych.
Co dalej?
Uchwała zostanie przesłana do Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie oraz do związków zawodowych w celu zaopiniowania nowej sieci szkół. Kurator Oświaty i związki zawodowe mają 21 dni na wydanie opinii dotyczącej zaproponowanej sieci szkół, przy czym opinia Kuratora Oświaty jest dla nas wiążąca. Po otrzymaniu opinii Rada Miejska do 31 marca powinna podjąć kolejną uchwałę, która będzie dotyczyła ostatecznej wersji sieci szkół obowiązującej od 1 września 2017 r.
Bardzo dziękuję Pani Renacie Andruszkiewicz z NSZZ Solidarność za docenienie wykonania ciężkiej pracy i miłe słowa wypowiedziane na sesji.
Podsumowując…
Jesteśmy we wstępnej fazie wdrażania tych niezwykle ważnych zmian. Obecnie nie wszystko jeszcze jest jasne, ale wiele rzeczy zostało już precyzyjnie wyliczonych, co miało odbicie w materiałach przekazanym radnym. Priorytetem jest człowiek, bo wszelkie zmiany mają służyć ludziom. Przede wszystkim należy zadbać o jak najmniejszą ingerencję w stosunku do dzieci i zachowanie miejsc pracy. Wiąże się to ściśle z moją deklaracją o przeciwdziałaniu utracie miejsc pracy w szkołach i zależy mi, aby wdrożenie reformy przebiegło jak najsprawniej. Oświata to bardzo delikatna i wrażliwa sfera. Moim zdaniem niedobrze by się stało, gdyby stała się polem do jakichś gierek politycznych. Nikomu to nie będzie służyło…