Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Deklaracje: „Zreorganizujemy Straż Miejską (a po 2 latach dokonamy oceny i podejmiemy decyzję o ew. likwidacji)”

Wojciech Iwaszkiewicz, 7 marca 2017

Minęły dwa lata, zgodnie z deklaracją – czas na ocenę funkcjonowania giżyckiej Straży Miejskiej. Wprowadzając nowe zasady zależało mi przede wszystkim na tym, aby nasza Straż Miejska autentycznie służyła nam – mieszkańcom. Nigdy nie zgadzałem się z filozofią, która czyniła z fotoradaru maszynkę do spinania budżetu, a ze strażników inkasentów. Co ciekawe, niekorzystny zasięg skutków praktyki fotoradarowej potrafi być dość duży. Chociaż nasza Straż nigdy nie posiadała takiego urządzenia… ale za to „dostawało się” jej za sąsiadów.

Zmieniając podejście do funkcjonowania Straży na początek zdecydowałem się wykreślić z budżetu pozycję dot. dochodów pochodzących z mandatów. Idealnym stanem jest przecież niepopełnianie wykroczeń. Dlaczegóż zatem zakładać ich jakąkolwiek liczbę? I oczywiście w stosunku do mieszkańców, którym z założenia Straż ma służyć. Oczywiście nie oznacza to, że mandatów nie będzie wcale… Czasem mandat jest ostatecznym skutecznym środkiem; nie zawsze wystarczy pouczenie, jednak na takiej filozofii funkcjonowanie tej formacji powinno być budowane.

W ostatnich dwóch latach zmienił się nie tylko regulamin i porozumienie z policją. W lipcu 2015 roku nowym Komendantem został Maciej Ambroziak, który przedstawił najciekawszą wizję funkcjonowania Straży i uważam, że konsekwentnie ją realizuje. Dodatkowo realizuje ją bardzo profesjonalnie i zgodnie z popieranym przeze mnie kierunkiem. Strażnicy pomagali pogorzelcom, opiekowali się zagubionymi zwierzętami, angażowali się w pomoc przy organizacji akcji dobroczynnych (warto podkreślić, że bez tej pomocy kilka akcji nie mogłoby się odbyć). Gratuluję, Panie Komendancie i dziękuję wszystkim funkcjonariuszom za dotychczasową służbę.

Zapraszam Państwa na spotkanie podsumowujące działalność Straży Miejskiej w latach 2015 – 2016, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego 15 marca 2017 r. (środa), o godz. 16.00. Na spotkaniu odpowiemy sobie na pytanie: czy w mieście o takim charakterze, jaki ma nasze miasto, potrzebna jest Straż Miejska? I na jaką ocenę zasługuje w dwóch ostatnich latach…