Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Deklaracje: „Stworzymy system informacji o osobach samotnych (specjalna linia alarmowa dla osób samotnych)”

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 kwietnia 2017

Jesteśmy pierwszym miastem w województwie, który kompletnie wdrożył system teleopieki domowej. Od teraz część naszych mieszkańców schorowanych i mieszkających samotnie, może czuć się bezpieczniej, ponieważ w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia – wystarczy nacisnąć przycisk, aby sygnał został odebrany przez Centrum Opieki. Po odebraniu sygnału SOS dyspozytorowi na ekranie wyświetlą się wszystkie dane: adres, imię i nazwisko oraz przyjmowane leki i przebyte schorzenia. Jeżeli po nawiązaniu połączenia dyspozytor nie usłyszy głosu osoby, która wezwała pomoc, natychmiast zawiadamia osoby wskazane w „metryczce”. Z reguły są to sąsiedzi lub rodzina. Oczywiście zawiadamia także ratownictwo medyczne. Czas reakcji jest najważniejszy!

Cieszę się, że udało się sprawnie wdrożyć to rozwiązanie. W dzisiejszych czasach, gdy dużo starszych i schorowanych ludzi mieszka samotnie, powinno mieć komfort poczucia bezpieczeństwa. Sam system zwiększa szanse przeżycia przy nagłym zachorowaniu nawet o kilkadziesiąt procent. Obecnie teleopieką objętych około 20 naszych mieszkańców. System można jednak rozbudowywać w zasadzie bez ograniczeń. Skierowany jest do giżycczan mieszkających samotnie. Dodatkowo podopieczny musi być osobą starszą po 60. roku życia, posiadać telefon stacjonarny lub komórkowy, opłacać terminowo należności za abonament telekomunikacyjny oraz być osoba, która będzie w stanie zrozumieć zasady przeznaczenia i działania powierzonego urządzenia. Zgłoszenia przyjmuje dr Katarzyna Karolska – Główny Specjalista z Biura Promocji i Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim. Zapraszam, jeżeli dostrzegacie Państwo potrzebę lub konieczność objęcia kogoś z Państwa bliskich tym systemem.

Dziękuję za pomoc Przewodniczącemu Rady Miejskiej – Cezaremu Piórkowskiemu za doradztwo oraz Pani dr Katarzynie Karolskiej za pełne zaangażowanie i koordynację wdrożenia. Naszym rozwiązaniem zainteresowały się już media – nie tylko regionalne, ale również ogólnopolskie. Dzisiaj był emitowany reportaż w Radio Olsztyn oraz gościła u nas (i u naszych mieszkańców) ekipa TVN24.

Zapraszam do obejrzenia materiału video, który objaśnia zasady działania systemu i został zarejestrowany, dzięki uprzejmości jednej z giżycczanek, w jej mieszkaniu. Dziękuję, Pani Heleno!