Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Dziś wszyscy w biało-czerwonych barwach

Wojciech Iwaszkiewicz, 2 maja 2017

To był bardzo ciekawy dzień, w dodatku w barwach narodowych… Nie tylko z powodu obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, lecz również ze względu na kilka interesujących wydarzeń. Już od 20 lat odbywają się Ogólnopolskie Biegi Rodzinne, które po dzisiejszej edycji powinny chyba już zmienić nazwę na np. Międzynarodowe. Ponad 700 osób, jakie zdecydowały się spędzić dziś kilka godzin w Lesie Miejskim z pewnością dobrze się bawiło, bo była to perfekcyjnie przygotowana impreza (gratuluję Organizatorom! Ciężko wymienić wszystkich, dlatego umieszczam link do plakatu). Na starcie w tym roku poza mieszkańcami Giżycka i okolic, jak zwykle (zawsze gotowych) żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej stawili się również żołnierze Grupy Bojowej NATO. Trzeba przyznać, że żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii coraz lepiej poznają nasze tradycje i zwyczaje. Nie sposób również odnieść wrażenie, że coraz lepiej u nas się czują…

Flagi i biało-czerwone kokardy były dziś stałym elementem umundurowania żołnierzy Wielonarodowego Batalionu.


Na starcie biegów w Lesie Miejskim nie tylko całe rodziny… ale także hokeiści (choć jakby bez łyżew… 😉 ).

Druga część obchodów dzisiejszego Święta odbyła się na plaży miejskiej. Bardzo dziękuję Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – Panu gen. bryg. dr. J. Gromadzińskiemu za zorganizowanie Pikniku „W Barwach Biało – Czerwonych”. Było to dziś drugie, i również ciekawe, wydarzenie o charakterze rodzinnym. Sądzę, że taka formuła obchodów świąt jest bardzo dobrze odbierana. Gratuluję i dziękuję również Organizatorom Biegów Rodzinnych, które mają już nie tylko swoją tradycję, ale niepowtarzalną scenerię i klimat Lasu Miejskiego. Tak trzymać!

Dzisiaj też na naszej plaży miejskiej chyba po raz pierwszy w historii odbyła się przysięga żołnierzy amerykańskich, którzy przedłużali swój kontrakt. Ceremoniał zupełnie odmienny od polskiego. Przysięgę składa się oficerowi i ślubuje się na Konstytucję. Tak się złożyło, że stało się w przededniu obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie… po konstytucji amerykańskiej. Uważam, że polskie Święta Narodowe powinny być obchodzone z należną powagą, ale także w formie pikniku. Pierwsza taki odbył się 11 listopada 2016 r. Dzięki znakomitej współpracy z Wojskiem – takich obchodów będzie na pewno więcej, za co bardzo dziękuję.


fot. Moment składania przysięgi na giżyckiej plaży miejskiej