Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

„Operacja Boyen” zakończona. Następna za rok…

Wojciech Iwaszkiewicz, 14 sierpnia 2017

Za nami kolejna edycja święta Twierdzy Boyen, które obchodzimy pod kryptonimem „Operacji Boyen”. Impreza ta z roku na rok zyskuje nowych fanów, pojawiają się nowe elementy, nowe pomysły… ale sądzę, że za rok – gdy będziemy obchodzić 100. rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny święto twierdzy powinno mieć też specjalny wymiar. Powinniśmy już zacząć się do niego przygotowywać.

W tym roku ja również postanowiłem wziąć udział w defiladzie. Wybrałem mundur polskiego oficera, który symbolizował jednocześnie odzyskanie niepodległości wraz z zakończeniem I wojny światowej, jak też nawiązywał do powstania armii polskiej we Francji w 1917 r. Wzór munduru bardzo ładny, ale na tę pogodę nieco za ciepły… 😉 Dużo lepiej do warunków dostosowali się rekonstruktorzy z Marienburga, którzy zdecydowali się wystąpić… w strojach kąpielowych. 🙂

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Święta Twierdzy. Było ich tak dużo, że nie sposób wszystkich z pamięci wymienić. Dziękuję także za słowa uznania dotyczące mojego munduru. Za rok planuję również coś podobnego. Do zobaczenia za rok! A teraz zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji i materiału TVP Olsztyn z ostatniego dnia „Operacji Boyen” z udziałem m.in. żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Materiał był emitowany na ogólnopolskiej antenie.

Uroczyste rozpoczęcie defilady na Pasażu Portowym. Kto rozpozna osoby? 😉

Rekonstruktorzy z Malborka zawsze z dystansem do siebie i poczuciem humoru.

Z „moim” oddziałem. Dziękuję, Panowie. Pozdrawiam Iłżę! 🙂

Defilada przechodzi przez most obrotowy.

Jest również oryginalny wóz strażacki z XIX wieku.

Na twierdzy gromadzi się widownia.

Grupy rekonstrukcyjne w komplecie.

Pierwsze eksplozje.

Wybuchy.

To była zupełna nowość – pokaz czołgów renault.

Materiał TVP Olsztyn / 15 GBZ