Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Miasto będzie budować mieszkania. Jaki jest status?

Wojciech Iwaszkiewicz, 7 maja 2018

Gdy w grudniu 2017 r. jako pierwszy z naszego województwa podpisywałem w Warszawie list intencyjny, spodziewaliśmy się wiążących ustaleń do końca kwietnia. Mamy już maj, więc zapewne wielu z Państwa oczekuje jakichś rzetelnych i wiarygodnych informacji. Jaki jest zatem status sprawy… Mamy gotową dokumentację z pozwoleniem na budowę na pierwszy budynek, zarezerwowaliśmy również pieniądze w budżecie an ten rok, jednak z powodu zmian w formule Programu Mieszkanie Plus obecnie środki te uwolniliśmy na inne inwestycje, ale nie oznacza to rezygnacji z budowy mieszkań. Najpierw jednak trochę historii…

List intencyjny z ministerstwem i Krajowym Zasobem Nieruchomości był podpisywany przed zmianami w rządzie. Po zmianie na stanowisku premiera, nadzór nad programem objął osobiście Premier Mateusz Morawiecki, który wycofał się z założeń programu, stworzonych dwa lata wcześniej przez rząd Beaty Szydło, w ramach których podpisaliśmy list intencyjny. Wcześniejsze założenia opierały się na wyliczeniach, że możliwe jest budowanie czynszowych bloków w cenie około 3 000 zł za m kw. Oszacowania te okazały się jednak nierealne. Z tego powodu zrezygnowano z opcji budowy mieszkań, opartej o program społeczno – samorządowy i odejście od idei regulowanych rządowo czynszów na rzecz cen ustalanych przez rynek.

Nasze doświadczenia wskazują także, że budowa mieszkań samodzielnie przez Miasto z udziałem środków Banku Gospodarstwa Krajowego również nie jest korzystna ze względu na warunki określane przez Bank, jak też cenę uzyskaną w przetargu (Uwaga! 6 320 zł/m kw. powierzchni mieszkalnej i 4 504 zł / m kw. powierzchni całkowitej! Bez kosztów działki), który dwukrotnie z tego powodu unieważniałem. W przetargu uzyskiwaliśmy kwoty, za które można by nabyć mieszkanie w spółdzielni lub u developera…

Szacuje się, że w Polsce brakuje około 3 mln mieszkań; szczególnie dla ludzi młodych, będących „na starcie”. Oczywiście – nie jesteśmy wyjątkiem – brakuje również w Giżycku, ale trzeba również zauważyć, co się w ostatnich latach wydarzyło.

  • w zeszłym roku oddaliśmy wyremontowany spalony budynek dla 15 rodzin,
  • zaprojektowaliśmy kolejny na 15 rodzin
  • sporządziliśmy koncepcję budowy budynków, w których zaplanowaliśmy 100 mieszkań.

Zaległości w mieszkalnictwie komunalnym są jednak bardzo duże – przed 2014 rokiem ostatnie mieszkania miasto zakupiło… w 2007 r. Jeszcze będąc radnym, zwracałem na to uwagę.

Podsumowując: jesteśmy gotowi do budowy pierwszego budynku na ul. Sikorskiego, jednak śledząc doniesienia w sprawie zmian w programie Mieszkanie Plus, obecnie uznaliśmy, że zarezerwowanych na ten cel pieniędzy nie będziemy w stanie wykorzystać w pierwszej połowie roku. Proszę nie wierzyć we wszystko, co przeczytacie Państwo w internecie. Niektóre osoby nie potrafią (lub nie mają takiej woli) prawidłowo interpretować pewnych informacji. Obecnie równolegle pracujemy nad własnym – miejskim programem budowy mieszkań. Jeżeli sprawa z programem Mieszkanie Plus będzie się przedłużać, (a są zapowiedzi, że może to potrwać do końca roku), pierwszy budynek wybudujemy samodzielnie wg własnego modelu, korzystając z doświadczeń innych samorządów.

Mamy dane, które pochodzą z Państwa ankiet. Pracujemy dalej i wciąż liczymy na przełom w Programie Mieszkanie Plus, z którym wiąże nas list intencyjny podpisany w Warszawie 14 grudnia 2017 r. Planujemy także własne rozwiązanie, gdyby program rządowy jednak z jakichś powodów nie wyszedł lub znacznie się opóźniał.