Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

A jednak strajk…?

Wojciech Iwaszkiewicz, 5 kwietnia 2019

Niestety nie doszło do porozumienia pomiędzy negocjującymi Związkami Zawodowymi a stroną rządową i zapewne od poniedziałku czekają nas znaczne utrudnienia w oświacie. Jesteśmy przygotowani, aby wspomóc Dyrektorów, ale mimo najszczerszych chęci, możemy po prostu nie mieć wystarczającego potencjału, aby zastąpić strajkujących pedagogów i zapewnić opiekę wszystkim dzieciom uczęszczającym do szkół i przedszkoli „normalnie”. Dlatego, jeżeli to możliwe, bardzo prosimy o pozostawienie dzieci w domu lub zapewnienie dziecku opieki indywidualnie np. u dziadków, u sąsiadów czy u znajomych. To znacznie pomoże rodzicom, którzy takiej możliwości nie mają.

W związku z wieloma zapytaniami, wyjaśniam kilka zasadniczych kwestii:

  • w każdej placówce jest podobna, ale jednak różna sytuacja, dlatego nie można opracować jednolitego komunikatu. Dyrektorzy komunikują się z rodzicami poprzez dziennik elektroniczny i inne przyjęte w placówce komunikatory
  • obecnie nie jest znana liczba strajkujących nauczycieli, ponieważ Związki Zawodowe nie przekazały wszystkich danych
  • w każdej placówce zdecydowana większość nauczycieli i pracowników szkół opowiedziała się za strajkiem
  • jednostki miejskie (MOSiR, GCK, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej, Straż Miejska) wspomogą szkoły podczas strajku organizując czas w swoich obiektach lub delegując pracowników na zajęcia do szkół. Poniżej przykładowe pismo – Dyrektora MOSiR do Szkół.

Sytuacja jest dynamiczna i dzisiaj nie sposób określić rozmiaru strajku i czasu jego trwania. Bez względu na to – wszystkim dzieciom Dyrektorzy będą starali się zapewnić odpowiednią opiekę, a my im w tym pomożemy najdalej, jak to będzie możliwe. Prosimy jednak o zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się Dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy prawdopodobnie nie będą dysponowali wystarczającą kadrą, aby placówki mogły funkcjonować w normalnym trybie. To tak, jakby wybuchła epidemia i 90% kadry nie przyszłoby do pracy… Można sobie wyobrazić jakie trudności byłyby w każdym zakładzie pracy, a co dopiero w placówkach, które muszą zapewnić ciągłą opiekę na dziećmi.

Kwestię egzaminów gimnazjalnych i kończących szkołę podstawową należy traktować normalnie i zgłosić się na egzamin w terminie. Wszelkie szczegółowe informacje będą przekazywane przez Dyrektorów szkół. Proszę o odwiedzanie szkolnych stron internetowych, profili w mediach społecznościowych i częste logowanie do dziennika elektronicznego.

Życzę powodzenia Dyrektorom i dziękuję Kierownikom jednostek za sprawne przygotowanie wariantu pomocy szkołom i przedszkolom.