Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Eko – Giżycko. Monitorujemy czystość powietrza

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 kwietnia 2019

fot./panel.syngeos.pl

Czyste powietrze to jeden z naszych najsilniejszych atutów, który powinniśmy chronić za wszelką cenę. Często też skarżycie się Państwo na uciążliwe lokalne zadymienia. Część z nich po sprawdzeniu nie wykazała spalania odpadów, lecz na przykład wadliwy sposób rozpalania lub problemy z przewodem kominowym. Dlatego (jako pierwsi w regionie) i uruchomiliśmy system czujników jakości powietrza. Czujniki obecnie zostały rozlokowane na terenie całego miasta, szczególnie w pobliżu miejsc, gdzie Państwo skarżyliście się na uciążliwe zadymienie. Czujniki wskazują aktualny poziom zapylenia pyłami PM2.5 i PM10.

Obecnie mogą Państwo sprawdzić poziom zapylenia w 8 lokalizacjach:

  1. Urząd Miejski
  2. Ekomarina
  3. Powiatowy Urząd Pracy
  4. boisko / plac zabaw przy ul. Kajki
  5. Szkoła Podstawowa Nr 4
  6. Szkoła Podstawowa Nr 3
  7. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  8. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Uruchomienie systemu czujników to część długofalowych działań zmierzających do zachowania czystości powietrza w naszym mieście. Uwaga! Lokalizacje mogą być zmieniane, a system prawdopodobnie zostanie wzmocniony dronem. Pamiętajmy, że spalając odpady trujemy również siebie! Będziemy to sprawdzać, mam jednak nadzieję, że nasze czujniki przez cały rok będą świecić tylko na zielono…

Szybki dostęp do odczytów zapewnia widget z charakterystycznym drzewkiem, który znajduje się na stronie głównej serwisu miejskiego mojegizycko.pl.


fot. / mojegizycko.pl