Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Bardzo dobre wieści „komunikacyjne”!

Wojciech Iwaszkiewicz, 30 kwietnia 2019

Od wczoraj gościliśmy w Giżycku członków stałej sejmowej podkomisji do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej, którzy z inicjatywy Przewodniczącego Posła Lecha Kołakowskiego wizytowali nasze miasto w związku z podjętą decyzją o skomunikowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego z… Giżyckiem kolejami dużych prędkości. Do Giżycka będzie prowadzić „szprycha nr 3” (a ma być ich 10). W ten sposób do Warszawy (i oczywiście ze stolicy do Giżycka) dojedziemy w około 2 godziny, z jednym przystankiem w Łomży.

Była to bardzo owocna wizyta, w ramach której gościliśmy nie tylko członków podkomisji: Pana Posła Lecha Kołakowskiego, Pana Posła Przemysława Masłowskiego, Pani Poseł Agatę Borowiec, ale także Pana Posła do Parlamentu Europejskiego profesora Karola Karskiego, Pana Pana Posła Wojciecha Kossakowskiego, Panią Senator Małgorzatę Kopiczko, przedstawiciela Centralnego Portu Komunikacyjnego Pana Dyrektora Aleksandra Wołowca i Dyrektora Generalnego Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Pana Pawła Żukowskiego.

Według wstępnych ustaleń perspektywa realizacji tego przełomowego z założenia projektu to około 2032 r. Nowa linia kolejowa jest ważna nie tylko z punktu widzenia odciążenia ruchu drogowego, czy likwidacji wykluczeń komunikacyjnych, ale także wojskowym. Projekt CPK zakłada budowę 1600 linii, co korzystnie wpłynie na szybkie, komfortowe poruszanie się nie tylko po Polsce, ale również za granicę i pozwoli na rozwój innych usług. Projekt polega na tym, aby zmienić przyzwyczajenia komunikacyjne i zamiast samochodem podróżować koleją. Po dotarciu do stacji końcowej (lub przesiadkowej) można by skorzystać np. z wypożyczalni samochodów, rowerów, skuterów… Ta koncepcja bardzo mi się podoba.

Dzisiaj także oficjalnie ogłoszono zakończenie przebudowy kanału Niegocińskiego. To dobra wiadomość, bo każda droga – w tym wodna poprawia komunikację i dostępność obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Z pewnością odciąży to kanał Łuczański i pozwoli spojrzeć na harmonogram otwierania mostu obrotowego w nowy sposób. Dzisiaj w ogólnopolskich mediach podkreślano znaczenie tego kanału w kontekście rosnącej popularności Mazur… i Giżycka jako centrum szlaku i „Żeglarskiej Stolicy Polski”. A wypowiadali się tak również żeglarze z Gdańska. Miłe. 🙂

Bardzo dziękuję za owocną wizytę, wszystkie komplementy wyrażane pod adresem naszego miasta i deklaracje wsparcia w rozwiązywaniu naszych problemów. Oby więcej takich wieści.