Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Deklaracje. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania

Wojciech Iwaszkiewicz, 6 listopada 2019

Zgodnie z deklaracjami – przystąpiliśmy do wdrażania nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opieki zdrowotnej. Nowością, która uzupełni funkcjonujący już od 3 lat systemu teleopieki domowej „Przycisku życia” oraz „Koperty życia” będzie prawdopodobnie kiosk telemedyczny. Rozwiązanie już zostało przez nas (a właściwie przez dr K. Karolską) przetestowane kilka miesięcy temu w naszym mieście partnerskim – Grodzisku Mazowieckim, gdzie takie urządzenie z powodzeniem zostało zainstalowane.

Kioski telemedyczne to swoiste mobilne gabinety do samodzielnej diagnostyki, które wyposażone są w różnego rodzaju urządzenia, dzięki którym pacjent może samodzielnie i bezpłatnie wykonać podstawowe badania. Na rynku pojawiły się kioski, które zostały wyposażone np. w stetoskop, cyfrowy EKG, pulsoksymetr, termometr, wagę z analizatorem składu ciała, ciśnieniomierz oraz kamerę do obrazowania gardła, ucha czy skóry. Urządzenie daje również możliwość wideokonsultacji pacjenta z lekarzem, celem omówienia wyników badań. W razie potrzeby, osoba badająca się, otrzymuje skierowanie na dalszą diagnostykę lub e-receptę. Cały proces badań trwa ok. 10 – 15 min.

W stanach Zjednoczonych i Kanadzie kioski telemedyczne pełnią rolę „pierwszego filtra” i są wsparciem podstawowej opieki medycznej. Nie trzeba czekać w kolejce do lekarzy, aby wykonać podstawową diagnostykę. Dla osób mocno zajętych i zapracowanych jest to bardzo dobre rozwiązanie, ze względu na dostępność urządzenia nawet przez 24 godziny na dobę. Oczywiście nic nie zastąpi prawdziwego lekarza i dokładnej diagnostyki, ale do uzupełnienia profilaktyki takie rozwiązanie może okazać się idealne.

Rozpoczęliśmy już rozmowy z przedstawicielami firm zajmującymi się produkcją i dystrybucją kiosków telemedycznych. Jeszcze w listopadzie zaplanowaliśmy spotkania z osobami zajmującymi się instalacją kiosków. To, jaki model zostanie zainstalowany w Giżycku, i w jakie urządzenia zostanie wyposażony, uzależnione będzie od atrakcyjności ofert oraz zaproponowanych urządzeń do diagnostyki. W Grodzisku Mazowieckim kioski telemedyczne już funkcjonują i cieszą się dużym powodzeniem. Podczas wizyty mogliśmy osobiście przetestować działanie i ocenić ich przydatność. Sądzę, że taki sposób szybkiej wstępnej diagnostyki przyjmie się także w Giżycku.